LOGIN
ثبت نام یا ورود
Avatar
هنوز ثبت نام نکرده اید؟

هم اکنون عضو پلاک آبی شوید .و به اطلاعات وب سایت ما دسترسی داشته باشید

تنظیم مجدد کلمه عبور - نام کاربری را فراموش کرده ام

نام کاربری
کلمه عبور
مرا به خاطر بسپار

اخبار پلاک آبی

چهارصد هزار دانشجوی علوم داده در دانشگاه IBM دانشگاه کلان داده IBM

چهارصد هزار دانشجوی علوم داده در دانشگاه IBM

  • این مورد را ارزیابی کنید
    (14 رای‌ها)

ایجاد دانشگاه IBM Big Data ، در راستای برگزاری دوره های آموزشی جهت تربیت نیروی متخصص در علم داده و تجزیه و تحلیل هوش کسب و کار / هوش تجاری ( BI )

پیش بینی ها حاکی از آن است که کمبود نیروی متخصص در علم داده و تجزیه و تحلیل‌ در سال‌های آتی، باعث از دست رفتن فرصت‌های بسیار شده و بدین‌ترتیب حجم عظیمی از سرمایه‌ها به‌هدر خواهد رفت.  

بسیاری از مؤسسات آموزشی قدیمی برای پرکردن این خلأ فعالیت خود را آغاز نموده‌اند. اگرچه برای بیشتر رشته‌هایی که بازار آن‌ها حسابی گرم است مثل یادگیری ماشین و مدل سازی پیشگویانه، امکان تحصیلات تکمیلی وجود دارد اما مشکلاتی نیز برای ورود علاقمندان به این موسسات وجود دارد. این مسئله، باعث شد تا فرصتی برای برگزاری کلاس‌های آنلاین آموزش از راه دورایجاد  شود تا دانشجویان بتوانند با سرعت هرچه تمام‌تر خود را با نیاز بازار سازگار نمایند.

 

دانشگاه کلان داده ی IBM، فرصتی برای یادگیری آنلاین و رایگان با بیش از 400 هزار دانشجو

 

گرچه تعداد زیادی استارت آپ در حوزه آموزش آنلاین موجود است، اما نام IBM  یکبار دیگر بر سرزبان‌ها افتاده است. در حال حاضر بیش از 400 هزار دانشجو در سراسر دنیا در دانشگاه بیگ دیتای IBM به تحصیل مشغولند.  اگرچه IBM برای هیچ‌یک از دورهای آموزشی این دانشگاه آنلاین، هزینه‌ای دریافت نمی‌کند، اما رویکرد کسب و کار محوری که در طراحی و ارائه‌ی دوره‌ها وجود دارد،  شرکت IBM  را از سایر برگزار کنندگان چنین دوره‌های آنلاینی، متمایز ساخته است.

دانشجویان می‌توانند در منزل یا محل کار در دوره ثبت نام کرده و با هر سرعتی که مایل هستند دروس را بگذرانند. درست مثل زمانی که در دوره‌های آموزشی Coursera  و Futurelearn یا دیگر موسسات ارایه دهنده دوره‌های آموزشی آنلاین شرکت می‌کنند.

از طرف دیگر IBM با همکاری شرکاء تجاری خود، بسته‌های آموزشی را در راستای تامین نیازهای سازمان‌های مختلف سفارشی می‌کند. این امر باعث می‌شود تا سایر تامین کنندگان راهکارهای بیگ دیتا تشویق شوند تا علاوه بر تحویل سفارشی و ارایه‌ی پکیج‌های پشتیبانی، مطالب آموزشی مرتبط را نیز به صورت رایگان دراختیار مشتریان قرار دهند.

آیا این اقدام IBM همانطور که جریان توزیع پلتفرم ها و خدمات نرم افزاری متن باز باعث دسترسی عامه افراد جامعه به تکنولوژی کلان داده ( Big Data ) می‌شود، موجب دسترسی عموم به آموزش‌های بیگ دیتا می‌شود؟ ظاهراً این همان چیزی است که IBM روی آن سرمایه‌گذاری کرده است.

Leon Katsnelson  مدیر عامل و کارشناس ارشد تکنولوژی‌های پلتفرم تجزیه و تحلیل IBM می‌گوید:

«اولین سؤالی که از من پرسیده شد این بود که دلیل اصلی اقدام IBM در خصوص برگزاری این دوره‌ها به‌صورت رایگان چیست؟ من در جواب می‌گویم دلیل این کار این نیست کهIBM  در این خصوص رویکردی ضد سرمایه‌داری در پیش گرفته است. کسب و کار ما، فروش ابزار و ملزومات مورد نیاز افراد است. اگر افراد توسط شرکت ما آموزش داده شوند، خدمات و محصولات مورد نیازشان را هم از ما خواهند خرید.

بنابراین، گرچه دانشگاه بیگ دیتا متعلق به IBM است و توسط این شرکت مدیریت می‌شود، اما به‌جای آن که بخشی از شرکت به‌حساب آید، به‌عنوان یک Community در نظر گرفته می‌شود و دوره‌های آموزشی دانشگاه بیگ دیتای IBM طوری طراحی شده‌است که روی تمامی سیستم عامل‌ها قابل اجرا باشند.

ما خیلی زود فهمیدیم که مردم به یادگیری تکنولوژی علاقمندند و لزوماً نمی‌خواهند که برای یادگیری یک پیاده سازی خاص که توسط یک تأمین کننده خاص انجام شده، سراغ IBM بیایند.»

Katsnelson ادامه می‌دهد:

«هدف ما آموزش دادن به مردم و کمک به آن‌ها برای کسب مهارتی  خاصی است  نه آموزش این که چطور از محصولات IBM استفاده کنند.

زمان و هزینه موانعی هستند که راه آموختن را برای بسیاری از افراد سد کرده‌اند. ارائه گواهینامه‌ها و مواد درسی به‌صورت رایگان، راهکاری است که IBM و صنعت برگزاری دوره‌های رایگان در برابر این موانع در پیش گرفته‌اند.»

برنامه‌ریزی یادگیری با سرعتی که بتواند به آسانی برای هرفرد قابل استفاده باشد، راهکار دیگری است که برای IBM در اولویت دوم قرار دارد. همه سازمان‌های همکار و شریک IBM، طوری صفحات portal اینترنتی خود را طراحی می‌کنند که کارمندان بتواند با انتخاب مجموعه‌ای از میان دوره‌های ارائه شده در دانشگاه کلان داده برای پیشرفت خود در یک مسیر آموزشی مناسب برنامه‌ریزی کنند.

ابتکار دیگر در ارائه مدل IBM ، آن است که روی به‌کارگیری مهارت‌های آموزش داده شده تمرکز نماید. دانشجویان قادر خواهند بود که مجموعه ابزارهای متن باز مرتبط با  کلان داده ( Big Data ) را دانلود کنند و به صورت عملی به حل مشکلات موجود بپردازند.

این مسئله سبب می‌شود که دانشجو احساس کند که به دستاوردی در دنیای واقعی دست یافته است که همین امر انگیزه‌‌ای برای خودآموزان و دانشجویان شرکت کننده در دوره‌های آموزش از راه دور خواهد بود.

شرکا و همکاران دانشگاه جهانی کلان داده سازمان‌هایی مثل Tata Consulting ویا ،Trans Neuron Technologies and Cognizants هستند. ضمناً این دانشگاه امسال در چین هم راه اندازی شده و خبر همکاری آن با Kaitan-Weibo که بخش آموزشی Weibo غول رسانه‌های اجتماعی چین است، منتشر شده است.

با گشایش حوزه‌های جدید مطالعات و تحصیلات، مفهوم بیگ دیتا به خودی خود تغییرات زیادی در روش آموزش مباحث نسبت به شیوه‌های قدیمی‌ ایجاد کرده است. فرآیندهای آموزش آنلاین و از راه دور، فرصتی را مهیا می‌کند تا در خصوص چرایی و چگونگی یادیگری موثر تحقیقات ریشه‌ای‌تری انجام پذیرد.

در حال حاضر، حوزه آموزش آنلاین، زمینه‌ای‌ است که درآن داده های زیادی در دسترسند. داده هایی که هنوز به تحلیل‌ های خلاقانه‌ی بیشتری نیاز دارند. دانشگاه کلان داده در حال بررسی این موضوع است.

مثلاً وقتی که برگزارکنندگان دوره‌های آموزشی، بتوانند به سادگی بفهمند که تعداد زیادی از دانشجویان در حال بازبینی بخش خاصی از یک ویدئو هستند، استفاده‌ی عملی از این داده، بدون دانستن علت بازبینی ویدئوی آموزشی توسط دانشجویان امکان پذیر نیست. در این مثال، علت بازبینی می‌تواند عدم وضوح جملات فرد سخنران باشد، یا ممکن است سخنران از پس توضیح مطلب به خوبی برنیامده باشد. برگزارکنندگان دوره‌های آنلاین، از جمله IBM سرگرم کار کردن روی روش‌های استخراج مفاهیم این نوع داده ها برای موثرتر کردن فرآیندهای آموزش هستند.

Katsnelson  خاطر نشان کرد: «تکنولوژی آموزشی، پیشرفت کرده و تحصیلات، داده محور شده است. آن‌چه اینجا ذکر می‌شود ممکن است در آینده‌ی نزدیک محقق شود. ما می‌توانیم میزان یادگیری افراد را ارزیابی کنیم و بر آن تاثیرگذار باشیم.»

و این به آن معناست که می‌توانیم منتظر خلاقیت‌هایی در روش‌های ارائه‌ی دوره‌های آموزشی باشیم.

نیازهای در حال تغییر کارفرمایان نشان می‌دهد در حالی که صاحبان کسب و کار بخش‌های مختلف کسب و کار خود را توسعه می‌دهند، نیاز دارند که کارمندانشان نیز از نظر توانمندی‌های تجزیه و تحلیل آموزش دیده و توسعه داده شوند. پیش بینی شده که نیاز به citizen data scientists (افرادی به جز متخصصین داده، که مهارت‌ کار با داده ها را دارند)، با سرعتی پنج برابر نسبت به نیاز به دانشمندان و متخصصین داده ( Data Scientists ) در حال افزایش است.

IBM Big Data University در تلاش است تا این نیاز کارفرمایان را برآورده سازد.


خواندن 3145 دفعه
آزیتا المعی نژاد

مدیر ارتباط با مشتری پلاک آبی

بیش از 15 سال سابقه آموزش، ترجمه و تدوین متون علمی و مدیریتی

 

عضو تیم تولید محتوای وب سایت و شبکه‌های اجتماعی شرکت پلاک آبی

کارشناس شیمی کاربردی از دانشگاه صنعتی شریف

 

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
 تماس با ما

تلفن: 09211437289
پست الکترونیک:
info @ p l a c a b i . com

 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…