LOGIN
ثبت نام یا ورود
Avatar
هنوز ثبت نام نکرده اید؟

هم اکنون عضو پلاک آبی شوید .و به اطلاعات وب سایت ما دسترسی داشته باشید

تنظیم مجدد کلمه عبور - نام کاربری را فراموش کرده ام

نام کاربری
کلمه عبور
مرا به خاطر بسپار

placabi articles

هوش کسب و کار و کاربرد آن در فروشگاه‌ها

 • این مورد را ارزیابی کنید
  (5 رای‌ها)

 

هوش کسب و کار / هوش تجاری ( BI ) با ارائه تجزیه و تحلیل های کارا و راه حل­‌های مبتنی بر مدیریت اطلاعات امکان تصمیم گیری بهتر و موثرتر را برای مدیران فروشگاه ها مهیا می­کند.

 

با توجه به افزایش رقابت و تغییرات سریع در فروشگاه‌ها، فعالان این صنعت نیازمند به کارگیری تمامی ابزارها و ظرفیت‌­های خود برای عملکرد بهینه و افزایش درآمد هستند. فروشگاه‌ها در مواجهه با افزایش فشارهای ناشی از ورود به کانال‌های جدید فروش و تغییرات تقاضا و جهانی شدن، به راه حل­‌های مبتنی بر مدیریت اطلاعات نیاز دارند تا از این طریق تصمیمات کسب و کاری بهتری بگیرند.

فروشگاه‌ها حجم­ عظیمی از اطلاعات در حوزه­ های مختلف از اطلاعات مربوط به زنجیره ­های تامین تا اطلاعات حوزه فروش را در اختیار دارند. پیگیری اطلاعات مهم و کشف مهم ترین این اطلاعات از میان حجم بالای اطلاعات موجود، کار آسانی نیست. در نتیجه به ابزارهایی نیاز دارند تا از مزایای حجم بالای اطلاعات موجود استفاده کنند. تکنولوژی اطلاعات که امروزه در دسترس شرکت‌هاست، به فروشگاه‌ها اجازه می دهد تا تصمیمات کسب و کاری بهتری گرفته، و اهداف عملکردی بهتری را هدف بگیرند. نرم‌افزارهای هوش کسب و کار در حوزه فروشگاه‌ها، می‌توانند در گزارش­ گیری، تجزیه و تحلیل و نظارت بر حجم­ بالای داده­ استفاده شوند. این نرم‌افزارها مبتنی بر معماری‌های business intelligence بوده و به شرکت ­ها در کاهش هزینه ها، افزایش درآمد و حداکثرسازی ارزش اطلاعات کسب شده از داده ها کمک می‌کنند. شرکت‌ها می‌توانند از مزایای نرم‌افزارهای هوش تجاری در بخش­ های مختلف صنعت فروشگاه ها اعم از پوشاک، فروشگاه‌های تخفیفی[1]، فروشگاه­های بزرگ[2]، داروخانه­ های با تخفیف، لوازم برقی، لوازم منزل، فروشگاه‌داران و خواربارفروشان خاص، استفاده کنند.


طبق یک تقسیم بندی کلی، فروشگاه‌ها را می توان در دو بخش دسته بندی کرد. گروه اول، فروشگاه‌هایی هستند که محصولات خود را به فروشندگان و کسب و کارهای دیگر عرضه می کنند (B2B: Business to Business). گروه دوم، فروشگاه‌هایی هستند که محصول خود را به طور مستقیم به مصرف‌کننده نهایی عرضه می کنند (B2C: Business to Customer).

در این مقاله، به کاربردهای هوش کسب و کار / تجاری ( BI ) در فروشگاه‌های گروه دوم می پردازیم.

فروشگاه‌ها: جستجو برای کانال­‌ها و محصولات جدید

برای بقا و ماندن در عرصه رقابت، باید با تغییرات این صنعت همگام شوند. تنوع کانال‌های فروش، فرصت­ های زیادی را برای رشد و توسعه شرکت­‌ها در اختیار ای‌شان قرار داده، اما در عین حال آن‌ها را با چالش های جدید و مختلفی نیز روبرو کرده است. می­ توان ادعا کرد که دیگر روزگار خرید حضوری[3] سر آمده و فروشگاه‌ها فرصت­ های بسیاری برای تعامل با مشتریان –که منجر به افزایش رقابت در این حوزه می‌شود دارند. در عین حال که فروش اینترنتی بیش‌ترین میزان توجه را از سوی شرکت‌ها به خود جلب کرده، مشتریان از ابزارهای دیگری چون شبکه‌های فروش تلویزیونی، فروشگاه‌های فرودگاه­‌ها، پست مستقیم[4] و سایر کانال‌های خرید غیرسنتی نیز استفاده می‌کنند.

فروشگاه‌های چند کاناله[5]، تمامی تعاملات بین فروشگاه‌داران و مشتری­ ها را، شامل فرآیند خرید کردن مشتریان، تحقیق در مورد محصول و مقایسه محصولات توسط مشتریان را در بر می­گیرد. مشتریان می‌توانند از طریق یک کانال به تحقیق در مورد محصولات پرداخته و از طریق کانالی دیگر خریدهای خود را انجام دهند. این امر فرصت­ های جدید بسیاری را برای فروشگاه‌ها از جهت جذب مشتری ایجاد می‌کند، اما از سوی دیگر آن‌ها را با پیچیدگی­‌های بسیاری همچون درک رفتارهای مشتریان و هدف گرفتن استراتژی‌های بازاریابی مناسب نیز روبرو می‌کند. برای کسب بیش‌ترین سود از رویکردهای فروشگاه‌های چند کاناله، فروشگاه‌داران باید ابزارهایی در اختیار داشته باشند تا با استفاده از آن‌ها حجم انبوهی از اطلاعات موجود را به دانش کاربردی و مفید تبدیل کنند. به‌علاوه، فروشگاه‌ها برای ایجاد تنوع در کانال‌های فروش خود، باید سیستم‌های داخلی خود را با یکدیگر ادغام کرده و یک زیرساخت عملیاتی واحد ایجاد کنند و این کار نیازمند وجود سیستمی اطلاعاتی است که در سراسر شرکت مربوطه، قابل استفاده باشد.

گسترش فروشگاه‌های الکترونیکی[6]، در کنار سایر فاکتورها، موجب افزایش دانش مشتریان نسبت به محصولات و درپی آن افزایش تقاضاهای آن‌هامصرف­ شده است. اینترنت، اطلاعات مربوط به محصولات را به آسانی در دسترس مشتریان قرار داده و خرید را برای‌شان میسر کرده است. این روند، مشتریان کسب و کار را به خریدارانی فهیم و قدرتمند تبدیل کرده است. افزایش و تغییر تقاضاهای مصرف‌کنندگان، فشار زیادی بر فروشگاه‌ها در راستای ایجاد نوآوری از طریق ارائه محصولات جدید، مسائل مرتبط با فروشگاه‌ها و مکان یابی فروشگاه‌ها ایجاد کرده است. از آن جا که مصرف‌کنندگان در چنین شرایطی قدرت انتخاب بالاتری در بین محصولات و فروشگاه‌های عرضه­ کننده محصولات دارند، فروشگاه‌داران باید راه‌های جدیدی برای افزایش علاقه و وفاداری مشتریان پیدا کنند. فروشگاه‌ها برای ماندن در این عرصه، باید بتوانند به رفتارها و ترجیحات مشتریان پی ببرند تا از این طریق محصولات سودآورتری به آن‌ها ارائه دهند. هر چه تمایل فروشگاه‌ها به کشف راه‌های جدید ارتباط با مشتریان، افزایش ارائه تسهیلات به آن‌ها و جذب خریدار جدید افزایش یابد، آنان فروشگاه‌هایی مصرف­کننده-محورتر می شوند. امروزه رقابت در صنعت فروشگاه‌ها قوی­ تر از قبل شده، در نتیجه فروشگاه‌ها باید راه‌های جدیدی برای ایجاد تنوع در تجارب مصرف‌کنندگان بیابند.

در حالی که بازارهای داخلی توسط فروشگاه‌ها اشباع شده است، جهانی ­سازی در این عرصه نیز در حال جریان است. بسیاری از فروشگاه‌داران سطح بالا، در حال گسترش حوزه فعالیت خود به بازارهای بین‌المللی هستند. هر چند که جهانی شدن، فرصت­های درآمدزایی متعددی ایجاد می‌کند، در عین حال، فروشگاه‌ها را با تأمین‌کنندگان و مشتریان متنوع‌تر، همین طور مجموعه‌ه­ای عظیم از سیستم‌های عملیاتی و اطلاعاتی روبرو می کند که ناچار به نظارت و مدیریت بر آن‌ها هستند.

business intelligence

فاکتورهای صنعتی موثر بر راه­ حل‌های هوش کسب و کار فروشگاه‌ها

عواملی که به کارگیری راهکارهای هوش کسب و کار / هوش تجاری ( BI ) را در فروشگاه‌ها الزامی می کند

تمامی چالش­‌های ذکر شده، فروشگاه‌ها را ملزم می ­سازد تا برای ماندن در عرصه رقابت، در مدیریت و استفاده از داده های‌شان فعالانه­ تر عمل کنند و این جا، جایی است که هوش کسب و کار وارد می‌شود. نرم‌افزارهای هوش تجاری، به فروشگاه‌داران این قابلیت را می‌دهد تا مقادیر زیادی از اطلاعات در دسترس را برای تصمیم گیری های بهتر، تجزیه و تحلیل کنند. این نرم‌افزارها به شرکت‌ها اجازه می‌دهند تا در حین پیروی از مقررات، پایگاه ­داده های‌شان را بررسی کرده و به درک بهتری از راه ­حل ­های بهبود کارایی کسب و کار دست پیدا کنند.

در حال حاضر فروشگاه‌ها می‌توانند از نرم‌افزارهای business intelligence برای جذب مشتری، کاهش زمان و هزینه های عملیاتی و تخصیص بهینه منابع در دسترس استفاده کنند. این نرم‌افزارها به فروشگاه‌ها در حداکثرسازی اطلاعات کسب شده از داده ها، استفاده بهتر از این اطلاعات در جهت استخراج دانش نهفته در آن و در نهایت بهبود استراتژی‌های کسب و کار کمک می‌کنند. شرکت ­های ارائه ­دهنده خدمات و نرم‌افزارهای هوش کسب و کار، فروشگاه‌داران را قادر می‌سازند تا به طیف گسترده و متنوعی از کاربران دسترسی داشته و از حجم بالای داده های مربوط به تراکنش ­های صورت گرفته توسط آن‌ها گزارش‌گیری کنند.

کاربردهای هوش کسب و کار در صنعت فروشگاه‌داری بسیار گسترده است. ابتدا شرکت‌ها باید حجم عظیمی از داده ها را از منابع مختلف –از دفاتر مرکزی شرکت، تا شعب فروشگاهی و یا سایت‌های اینترنتی عرضه محصولات- مدیریت کنند. داده های فروشگاه‌ها به سادگی به چندین ترابایت می‌رسند، به همین دلیل اساس کار نرم‌افزارهای هوش تجاری، در پردازش تحلیلی رابطه ­ای[8]، کنترل این حجم از داده هاست. به‌علاوه، معماری‌های هوش کسب و کار، به شرکت‌ها اجازه می‌دهند تا به آسانی مقادیر زیادی از اطلاعات موجود در منابع مختلف را با هم یکپارچه کرده، ارتباطات بین آن‌ها را شناسایی کرده و به چگونگی تاثیر فاکتورهای مختلف بر یکدیگر و بر اهداف شرکت پی ببرند. شرکت‌ها همچنین برای درک نیازها و رفتارهای مشتریان، نیازمند تجزیه و تحلیل هم‌زمان لایه‌های مختلف اطلاعاتی می­باشند. سرویس­ های business intelligence، امکان تجزیه و تحلیل همه جانبة سطوح مختلف کسب و کار، حتی تا جزئی­‌ترین سطوح که شامل رکوردهای پایانه­‌های فروش فردی می‌شوند، را فراهم می‌کنند.

علاوه بر این، یک فروشگاه نمونه، با افراد بسیاری، با سطوح مهارتی مختلف، در اقصی نقاط کشور و حتی دنیا، مواجه است که نیازمند استفاده از این اطلاعات برای اهداف مورد نظر خود هستند. این افراد سطوح مختلفی را شامل می‌شوند: مدیرانی که به داده های خلاصه و شخصی­ سازی شدة سطح بالا و قابلیت حرکت در عمق داده ها و دسترسی به جزئیات از سطوح بالا نیاز دارند تا کاربرانی که نیاز به ایجاد و طراحی گزارش های سفارشی دارند و تحلیل­ گران داده ­ای که باید روندهای بازار را شناسایی کرده و با آن ارتباط داشته باشند. فروشگاه‌ها هم چنین شبکه‌های گسترده ­ای از توزیع را شامل می‌شوند و هر فروشگاه نیازمند پیگیری و بررسی اطلاعات پایگاه داده شرکت است. رابط­‌های کاربری مبتنی بر وب، در حوزه business intelligence، اجازه دسترسی چندین کاربر را به اطلاعات مربوط به خود را فراهم می­آورند. قابلیت‌های تحلیلی مبتنی بر هوش کسب و کار به کاربران مختلف این امکان را می­ دهند تا داده ها را دستکاری کرده و اطلاعاتی که بیش‌ترین تاثیر بر تصمیم گیری‌های آن‌ها را دارد به دست آورند. همین طور کاربران فروشگاه‌ها می‌توانند از راه دور و از طریق بررسی گزارش ­ها و تحلیل‌های قابل درک و ساده، به اطلاعاتی که دفتر مرکزی شرکت برای آن‌ها تعیین کرده دسترسی پیدا کنند.

فروشگاه‌ها می‌توانند اجازه دسترسی تامین­ کنندگان به یک وب­سایت امن را فراهم آورند تا از طریق آن بتوانند از قابلیت‌های گزارش­ گیری و تحلیلی هوش تجاری استفاده کنند.

در انتها، کسب و کارهای فروشگاهی در حین توجه به سود کسب شده، باید پایین نگهداشتن هزینه­‌ها را نیز مد نظر قرار دهند. نرم‌افزارهای هوش کسب و کار به فروشگاه‌ها این قابلیت را می‌دهد تا سطح سود و زیان خود را تجزیه و تحلیل کنند. این تحلیل­ ها مواردی چون تجزیه و تحلیل فروش محصول، تحلیل هزینه ­ها و مخارج عملیاتی و بررسی مقرون به صرفه بودن کانال‌های فروش مختلف را شامل می‌شود. شرکت‌ها می‌توانند درآمد خود را از طریق شناسایی نیازهای مشتریان و روندهای حاکم بر رفتارهای خرید آن‌ها، هم چنین تولید محصولات موفق ­تر، افزایش دهند. در عین حال می‌توانند هزینه­ های‌شان را از راه حداقل­ سازی فزونی موجودی[9] (حالتی که در آن ارزش موجودی فیزیکی بیش از موجودی نوشته شده باشد) و افزایش بهره­ وری فروشگاه و هم چنین بهبود کارایی عملیاتی و کاهش هزینه­ های سربار کاهش دهند.

 

نرم‌افزارهای business intelligence به فروشگاه‌داران طیف وسیعی از ابزارهای گزارش‌گیری و تجزیه و تحلیل، شامل تجزیه و تحلیل های پیچیده در فروشگاه‌ها، همچون تجزیه و تحلیل سبد بازار را ارائه می‌دهند. از مهم ­ترین فعالیت­ ها در حوزه فروشگاه‌ها می­توان مدیریت کالا، گزارش ­گیری از عملکرد فروشگاه‌ها، تجزیه و تحلیل بازاریابی، تجزیه و تحلیل عملکرد فروشنده ­ها و مدیریت زنجیره تامین را نام برد. معماری‌های واحد هوش کسب و کار به صورت هم‌زمان به تمامی این اطلاعات دسترسی داشته، امکان تجزیه و تحلیل در منابع مختلف را به صورت هم‌زمان فراهم می آورد و گزارش‌گیری یکپارچه را ممکن می سازد. گزارش ­های تهیه شده سپس در قالب­‌های کاربرپسند، کارت‌های امتیاز و داشبوردها به کاربران ارائه شده و به آن‌ها اجازه می‌دهند تا اطلاعات را از زوایای مختلف مشاهده کنند. همین طور رویکردهایی را جهت آنالیز اطلاعات در قالب استراتژی‌های کسب و کار سودآور در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

اعمال رویکردهای هوش کسب و کار بر نیازمندی­ های فروشگاه‌داران: فروشگاه‌ها می‌توانند از هوش تجاری به طرق مختلف استفاده کرده تا در مقابل چالش­‌های این صنعت راهکارهای هوشمندانه‌تری ارائه دهند. از جمله در مواردی مثل:

 • تجزیه و تحلیل فروش و سودآوری

 • تجزیه و تحلیل عملیات فروشگاهی

 • تجزیه و تحلیل مشتری

 • .مدیریت کالاها

 • مدیریت موجودی

 • مدیریت عملکرد تأمین‌کنندگان

 • تجزیه و تحلیل بازاریابی و تجارت الکترونیک

 • تجزیه و تحلیل سبد بازار

 • مدیریت دسته ­بندی

 • پیشگیری از وقوع خسارت

 • تجزیه و تحلیل سرویس‌های اعتباری

 • برنامه‌ریزی نیروی کار

حال به اختصار به بررسی کاربرد هوش کسب و کار / هوش تجاری ( BI ) در تک تک موارد فوق می پردازیم:

تجزیه و تحلیل فروش و سودآوری

تجزیه و تحلیل فروش محصولات، فروشگاه‌ها را قادر می‌سازد تا بر داده های پایانه­ های فروش خود به صورت مستمر نظارت داشته و به این ترتیب روندهای فروش را کشف کرده، بر میزان تقاضای محصولات مختلف نظارت داشته و استراتژی‌های تجارت خود را بهبود ببخشند. سطوح چندگانه تجزیه و تحلیل ­های مبتنی بر هوش کسب و کار به مدیران اجرایی، مدیران فروشگاه‌ها، مدیران تولید و تحلیل­ گران بازاریابی از یک سو، و تامین­ کنندگان خارجی از سوی دیگر، این اجازه را می‌دهند تا بوسیله شناسایی روندها و فرصت­ ها و برنامه­ ریزی بر مبنای چرخه­ های فصلی، از حجم بالای داده های مربوط به تراکنش‌­های صورت گرفته توسط مشتریان استفاده کنند. علاوه بر این، تجزیه و تحلیل های سبد بازار مبتنی بر business intelligence، مدیران فروشگاه‌ها و بازاریابان و مدیران اجرایی را قادر می‌سازد تا سطوح قیمت، مشتریان و کالاهای سودآورتر را به سرعت شناسایی کنند.

تجزیه و تحلیل عملیات فروشگاهی

اطلاعات مربوط به عملیات فروشگاهی به فروشگاه‌داران اجازه می‌دهد تا سودآوری ناشی از کانال‌های فروش خود را حداکثر کرده و از سوی دیگر به مدیران اجرایی این توانایی را می‌دهد تا تصمیمات خود را بر اساس حقایق موجود، و نه سلایق شخصی، اتخاذ کنند.مدیران فروشگاه‌ها می‌توانند به راحتی گزارش­ های مربوط به میزان فروش، بازاریابی و میزان موجودی، همینطور کارت امتیاز فروشگاه به فروشگاه و اطلاعیه­‌های خاص را دریافت کرده و از پرداختن به مسائل و مشکلاتی که حل آنها از نظر زمانی محدودیت و حساسیت بالایی دارند، اطمینان حاصل کنند. معماری‌های واحد هوش کسب و کار به فروشگاه‌داران این توانایی را می‌دهند تا از یک سو بر عملکرد فروشگاه‌ها نظارت داشته، عملیات فروشگاه‌های متعدد را تجزیه و تحلیل کرده و مدیریت دسته‌بندی را بهبود دهند و از سوی دیگر مدیریت فروش، تبلیغات بازاریابی، عملکرد فروش و سطوح بودجه را افزایش دهند.

 

BI

 

تجزیه و تحلیل مشتری

درک رفتار مشتری، با توجه به شرایطی که امروزه بر این صنعت حکم‌فرماست، امری ضروری است. معماری‌های هوش تجاری به فروشگاه‌داران کمک می‌کنند تا چرخه عمر و میزان سودآوری مشتری را از طریق پیگیری تعاملات وی با شرکت پیگیری کنند. علاوه بر این، قابلیت‌های تجزیه و تحلیل عمقی مبتنی بر معماری‌های business intelligence، به آنها این اجازه را می‌دهند تا روندهای موجود در رفتارهای مشتریان را شناسایی کرده و ضمن تعریف فعالیت ­های بازاریابی، جذب مشتری جدید و حفظ مشتری­ های سابق را به حداکثر رسانده و تقسیم­ بندی مشتریان را به‌خوبی انجام دهند. معماری‌های مبتنی بر هوش کسب و کار، از طریق تجزیه و تحلیل نیازهای مصرف‌کنندگان و چرخه عمر آنها، فروشگاه‌ها را قادر می ­سازند تا از بازاریابی رابطه ­ای و نفر به نفر، در توسعه ارتباطات طولانی مدت با مشتریان و ارائه خدمات و محصولات مورد نیازشان استفاده کنند.

هوش تجاری

.مدیریت کالاها[10]

با مدیریت مؤثر کالاها، فروشگاه‌داران می‌توانند سودآوری روند تجارت را به حداکثر برسانند. ابزارهای مبتنی بر هوش کسب و کار، تجارت را تسهیل کرده و فعالان این عرصه را قادر می‌سازد تا مناسب ­ترین محصولات را در مناسب‌ترین زمان و برای مناسب ­ترین فروشگاه‌ها ارائه دهند. قابلیت‌های تحلیلی و انعطاف­ پذیر business intelligence، به آنها این توانایی را می‌دهد تا مقایسه عملکرد محصولات مختلف و ارزیابی اثربخشی آن‌ها را بر حسب مشتریان حقیقی، دسته­ های مختلف، مکان جغرافیایی و فروشندگان انجام دهند.آنها می‌توانند بر تمامی جنبه­ های روند تجارت، شامل میزان بازده، تجزیه و تحلیل کارایی، برنامه‌ریزی مالی، برنامه­ ریزی دسته‌بندی کالاها و تخصیص فضا نظارت داشته و در صورت لزوم پیش‌بینی­ های مورد نیاز را انجام دهند. علاوه بر این، رویکردهای هوش کسب و کار / هوش تجاری ( BI ) به فروشگاه‌داران این توانایی را می‌دهد تا از نظر لجستیکی بهتر عمل کرده و فقدان موجودی[11] را کاهش داده وبر میزان کارآیی لیست اقلام کالا بیفزایند.

فروشگاهی که درآن مشتری با نگاه کردن به یک کاتالوگ جنس را سفارش می دهد، [12]می­تواند از رویکردهای هوش کسب و کار برای مشاهده داده های میزان فروش و سهام در سطح ­بندی ­ها و دسته­ های مختلف، شامل کدهای شناسایی کالا[13] استفاده کند. طبق نظر مدیران تجاری، این تجزیه و تحلیل مبتنی بر جزئیات که بر بستر business intelligence انجام می‌شود، بررسی اعداد و ارقام را با انعطاف بیشتری انجام می‌دهد.

business intelligence

مدیریت موجودی[14]

در مواجهه با نوسانات تقاضا، فروشگاه‌ها نیاز به ابزارهایی دارند که سطوح موجودی‌شان را کنترل کنند. قابلیت‌های نظارتی هوش کسب و کار، به فروشگاه‌داران کمک می‌کند تا از طریق تغییر در شرایط اقتصادی، شرایط مصرف‌کنندگان و شرایط تکنولوژیک، از اتلاف محصولات جلوگیری کنند. فروشگاه‌داران می‌توانند از تکنیک‌های گزارش‌گیری هوش تجاری در تعیین محصولاتی که سرعت فروششان بالاتر است، همینطور مناطق و زمان­هایی که آن محصولات متقاضی بیشتری دارند، استفاده کنند. همینطور از این تکنیک‌ها می­توان در تعیین استراتژی‌های موثر در مواجهه با موقعیت­ هایی که ریسک مترتب بر کالا بالاست، مانند تنزیل یا ارتقاء قیمت، استفاده کرد. تکنیک‌های business intelligence فروشگاه‌ها را قادر می‌سازند تا سطح موجودی خود را بهینه کرده، با افزایش تقاضای سهام در مقابل میزان عرضه ­ی آن مقابله کرده و هزینه­ های مترتب بر موجودی را از طریق تجزیه و تحلیل جابجایی آیتم­ها، کاهش دهند. همچنین رویکردهای هوش کسب و کار، به فروشگاه‌ها اجازه می‌دهد تا میزان موجودی را در فرآیند سفارش و تحویل کالا پیگیری کرده و بر میزان موجودی سفارش داده شده، موجودی انبار، موجودی در حال انتقال به فروشگاه و موجودی دریافت شده توسط فروشگاه نظارت داشته باشند. علاوه بر این، رویکردهای business intelligence، مدیران را قادر می‌سازند تا از جزئیات موجودی روزانه و هفتگی، همینطور موجودی سطح محصول گزارش تهیه کنند. فروشگاه‌داران می‌توانند بر کاهش فروش ناشی از کمبود موجودی نظارت داشته، تعداد فروش واقعی در مقابل تعداد پیش‌بینی شده را پیگیری کرده و میزان موجودی برای بالا بردن سطح آن را پیش‌بینی کنند.

 

مدیریت عملکرد تأمین‌کنندگان

با توجه به گستردگی شبکه تأمین‌کنندگان، فروشگاه‌داران برای حداکثرسازی عملکرد تامین­ کنندگان، چه به صورت فردی و چه در سطح شبکه، به ابزارهایی نیاز دارند. رویکردهای هوش کسب و کار، فروشگاه‌ها را قادر می‌سازند تا فعالیت‌های زنجیره تامین، عملیات لجستیک و عملکرد فروشندگان را از نظر متغیرهای مختلف ارزیابی کنند. تجزیه و تحلیل های مبتنی بر business intelligence، عملکرد تامین ­کنندگان را از نظر کیفیت، تحویل کالا و قیمت آن اندازه­ گیری کرده، تنگناهایی که نیاز به توجه و بررسی خاص دارند را تشخیص داده و به صورت خودکار نسبت به مدیریت مناسب مشکلات بالقوه و راه حل‌های اضطراری اطلاع ­رسانی می‌کند. بعلاوه، امنیت حاکم بر رویکردهای هوش کسب و کار / هوش تجاری ( BI )، اطلاعات حساس را از هرگون آسیبی مصون خواهد داشت.

BI

 

تجزیه و تحلیل بازاریابی و تجارت الکترونیک

با توجه به تنوع کانال‌های فروش، فروشگاه‌داران باید به درک بهتری از رفتارهای مشتریان در کانال‌های مختلف رسیده، تا از این طریق در بازاریابی هدف بهتر عمل کنند. رویکردهای هوش کسب و کار، از طریق تجزیه و تحلیل تاریخچه تراکنش ­های مشتریان، تراکنش­ های جاری، آنها را قادر می‌سازند تا فرصت­ هایی برای بهبود تبلیغات، ارائه پیشنهادات خاص، توصیه نامه­ ها و تبلیغات هدفمند، شناسایی کنند. مدیران بازاریابی به گزارشات و کارت‌های امتیاز از طریق وب دسترسی داشته و می‌توانند فرصت­های استراتژیک ایجاد کانال‌های جدید بازاریابی و فروش را تجزیه و تحلیل کنند. به‌علاوه، هوش کسب و کار به دارندگان فروشگاه اجازه می‌دهد تا بر رفتار مصرف کننده بر حسب کانال‌های مختلف نظارت داشته و میزان اثربخشی کانال‌های تبلیغ جدید، مانند اینترنت، ابزارهای بی‌سیم، پخش ­کننده­ های MP3 و رادیوهای ماهواره­ای را بررسی کنند. آنان می‌توانند از business intelligence برای مقایسه فروش فروشگاهی و فروش آنلاین، ارزیابی تجارت الکترونیک بر حسب فصل، همینطور مبادله الکترونیکی داده ها[15] برای تبادل اطلاعات با مشتریان استفاده کنند. فروشگاه‌داران می‌توانند با استفاده از قابلیت‌های پیشرفته تحلیل‌های هوش تجاری، رابطه صمیمانه‌­تری با مصرف­ کننده برقرار کرده، سطح وفاداری وی را افزایش داده و تبلیغات خود را مدیریت کنند و به این ترتیب از حداکثرسازی بازگشت سرمایه اطمینان حاصل کنند.

هوش تجاری

تجزیه و تحلیل سبد بازار

تحلیل سبد بازار فروشگاه‌داران را قادر می سازد که بدانند مشتریان، چه محصولاتی را در با هم می­‌خرند و چه مشتریانی تنها بخشی از محصولات را می­‌خرند. هوش کسب و کار و تحلیل‌های آن، به آنان این امکان را می دهد تا از طریق نظارت بر الگوهای خرید خریداران، نیازهای آن‌ها را درک کنند و با جذب خریداران جدید، سطح فروش خود را بالا ببرند. بعلاوه، هوش تجاری از طریق ایجاد نمایه­ های مشتریان و تاریخچه تراکنش­ های صورت گرفته توسط آنها، به فروشگاه‌داران در شناسایی فرصت ­های فروش ضمنی[16]، بیش‌­فروشی[17] و توسعه برنامه‌های تبلیغاتی کمک می‌کند. تحلیل مبتنی بر هوش کسب و کار سبد بازار، به فروشنده اجازه می‌دهد تا در طرح ­بندی فروشگاهی خود تجدید نظر کرده و از این طریق میزان فروش را بهبود داده و سطح رضایت مشتری­ها را افزایش دهند. فروشنده ی یک نام تجاری خاص، می­تواند از business intelligence در بررسی حوزه فروش، مواردی از قبیل اندازه، رنگ و نوع محصولات فروخته شده و فروشگاه‌هایی که در آنها این محصولات فروخته شده، استفاده کند. همچنین تحلیل سبد بازار، امکان شناسایی ترکیب کالاهای فروخته شده در کنار هم را فراهم می‌کند. طبق نظر مدیران ارشد فناوری اطلاعات، هوش تجاری به شرکت‌های‌شان اجازه می‌دهد تا فرآیند کالاگیری را برای تطبیق با الگوهای فروش فروشگاه‌ها تنظیم کنند. در نتیجه با یک سطح محدود موجودی، در طی این روند، سطح موجودی افزایش پیدا کرده و شانس قرار گرفتن در شرایطی که با فقدان موجودی مواجه می‌شوند کاهش می­یابد.

business intelligence

مدیریت دسته‌بندی[18]

با افزایش تمرکز روی مشتری، فروشگاه‌داران، باید روندهای حاکم بر فروش و رفتار مصرف ­کنندگان را از طریق درک عملکرد تبلیغات در حوزه محصول، دسته­های مختلف محصولات، نواحی مختلف جغرافیایی و فروشندگان، کشف کنند. برنامه ­های مدیریت عملکرد دسته­ های کالایی، مبتنی بر هوش کسب و کار، به مدیران کانال، مدیران فروشگاه‌ها و مدیران فروش اجازه می‌دهند تا عملکرد فروش را با هدف بهبود قیمت ­گذاری و طبقه بندی محصولات تجزیه و تحلیل کرده و از این طریق از مناسب بودن سطح موجودی اطمینان حاصل کرده، برنامه ­های دسته ­بندی ایجاد کرده و به مصرف‌کنندگان مختلف، محصولات دلخواه آنها را پیشنهاد دهند. علاوه بر این، تجزیه و تحلیل رابطه­‌ای واحد مبتنی بر business intelligence، به بازاریابان اجازه می‌دهد تا بدانند کدام محصولات در کنار هم فروخته می‌شوند، تبلیغات موثر ایجاد کنند و استراتژی­‌های تبلیغات خود را از طریق مدل­‌سازی­ های پیش­‌بینی‌کننده بهبود دهند.

 

پیشگیری از وقوع خسارت

فروشگاه‌ها می‌توانند هزینه­ ها را از طریق حداقل‌­سازی خسارات وارده به موجودی و کانال‌های توزیع کاهش دهند. تکنیک‌های هوش کسب و کار، فروشگاه‌داران را قادر می‌سازند تا از طریق دسته‌بندی محصولات، تجزیه و تحلیل های مورد نظرشان را انجام داده و جابه‌جایی سطح موجودی را پیگیری کنند. بعلاوه، business intelligence به فروشگاه‌ها کمک می‌کند تا بوسیله نظارت بر سفارشات برگشت خورده[19]، سفارشات لغو شده[20]، میزان بازگشت محصولات به شرکت، موجودی خسارت دیده و سایر حوزه­ هایی که هزینه‌های غیر ضروری ایجاد کرده و میزان درآمد را کاهش می‌دهند، از میزان خسارات وارده بکاهند. هوش تجاری همچنین به دارندگان فروشگاه، این توانایی را می‌دهد تا از طریق کاهش تعداد کالاهای آسیب دیده، کاهش سفارشات برگشت خورده و کاهش سفارشات لغو شده، سطح رضایت مشتری را بالا ببرند.

 

تجزیه و تحلیل سرویس‌های اعتباری

با افزایش اهمیت کسب و کارهای مبتنی بر کارت‌های اعتباری شخصی، همینطور بروز فرصت­‌های جدید سرمایه­ گذاری روی پروژه­ ها و فروش محصولات با استفاده از کارت‌های اعتباری، تمایل فروشگاه‌داران، به پیگیری و کشف رفتارهای مشتری در استفاده از کارت‌های اعتباری افزایش پیدا کرده است. با استفاده از این رویکرد، آنان می‌توانند مشتریان سودآورتر را شناسایی کرده و خطر از دست دادن آنها را کاهش دهند. معماری‌های واحد business intelligence، به این امکان را می‌دهند تا فعالیت‌های مشتری در استفاده از کارت‌های اعتباری­شان را پیگیری کرده و از این راه فرصت­ های درآمدزایی جدیدی کشف کرده و ریسک تخطی و بدهی مشتریان را از طریق تجزیه و تحلیل ریسک اعتباری آن‌ها کاهش دهند.

برنامه‌ریزی نیروی کار

فروشگاه‌ها برای بالا بردن بهره­ وری عملیاتی، باید بر نیازهای نیروی انسانی و عملکرد کارکنان خود نظارت داشته باشند. قابلیت‌های تحلیلی مبتنی بر هوش کسب و کار، فروشگاه‌داران را قادر می‌سازد تا ساعت­ ها، روزها و فصولی که نیاز به نیروی انسانی بیشتری هست را شناسایی کرده و عملکرد کارکنان خود را بر حسب متغیرهایی چون میزان فروش، تعداد ساعات کاری نیروی انسانی و تعداد فروشگاه‌ها بسنجند. رویکردهای هوش تجاری، امکان گزارش‌گیری از عملکرد کارکنان و برنامه‌ریزی نیروی کار را فراهم کرده و از این طریق به استفاده بهتر و ساده ­تر از نیروی کار و ایجاد بهره‌وری و افزایش کارایی کمک می‌کند.

هوش کسب و کار

 چاپ شده در نشریه انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی (دریچه)، شماره‌های اسفند 94 و اردیبهشت 95

 

[1] Discount retailer

[2] Department Store

[3] In-store shopping

[4] Direct mail

[5] Multi-Channel retailing

[6] E-tail

[7] Stock Keeping unit (SKU)

[8] OLAP

[9] Inventory Overages

[10] Merchandise management

[11] Out-of-stock

[12] catalogue retailor

[13] Stock keeping unit

[14] Inventory management

[15] Internet-based electronic data interchange (EDI)

[16] Cross-selling

[17] Up-selling

[18] Category Management

[19] Back orders

[20] Order cancellation

 

منبع : وب سایت MicroStrategy

خواندن 3047 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 20 تیر 1396 02:18
پلاک آبی

خدمات مشاوره مدیریت ، داده کاوی و هوش کسب و کار

آموزش، مشاوره و پیاده سازی راهکارهای برتر مدیریتی

 • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
 تماس با ما

تلفن: 09211437289
پست الکترونیک:
info @ p l a c a b i . com

 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…