LOGIN
ثبت نام یا ورود
Avatar
هنوز ثبت نام نکرده اید؟

هم اکنون عضو پلاک آبی شوید .و به اطلاعات وب سایت ما دسترسی داشته باشید

تنظیم مجدد کلمه عبور - نام کاربری را فراموش کرده ام

نام کاربری
کلمه عبور
مرا به خاطر بسپار

placabi articles

آیا کلان داده ها میتوانند به عنوان نقطه ضعفی برای دونالد ترامپ محسوب شوند؟ بیگ دیتا - انتخابات

آیا کلان داده ها میتوانند به عنوان نقطه ضعفی برای دونالد ترامپ محسوب شوند؟

  • این مورد را ارزیابی کنید
    (6 رای‌ها)

با استفاده از بیگ دیتا ( کلان داده ) و رویکردهای داده کاوی ( Data Mining ) و تحلیل رفتار رای دهندگان می توان بر روی مدیریت بهتر و نتیجه انتخابات تاثیر گذاشت.

در یک کمپین انتخاباتی تحلیل  محور، تمرکز روی هدف قرار دادن رای دهندگانی است که یا برای رأی دادن مصمم نیستند یا هنوز  تصمیم نگرفته‌اند به چه کسی رای دهند. چرا بیهوده برای رای دهندگانی وقت بگذارید که می‌دانید حتماً به شما رای خواهند داد یا آنانی که حتی اگر  یک میلیون سال هم وقت بگذارید به شما رای نخواهند داد؟

 در کمپین انتخاباتی اوباما در سال 2012،  هر روز 100 تحلیلگر داده،  با به‌کار‌‌گیری 66000 کامپیوتر، سرگرم بررسی و تحلیل داده‌ ها بودند. آنها ابتدا تمام داده‌ هایی که می‌توانستند، از منابعی مثل ثبت نام رای دهندگان و مبالغ اهدا شده و یا رسانه‌های اجتماعی را، جمع‌آوری کرده و پس از مقایسه‌ی پروفایل این افراد با حامیان شناخته شده‌ی اوباما،  احتمال رای دادن آن افراد به اوباماتخمین زده می‌شد. در مرحله‌ی بعدی، سه متغیری که احتمالاً می‌توانست روی انتخابات تأثیر گذار باشد و یا برعکس متغیرهایی که احتمال می‌دادند تحت تأثیر کمپین آنها قرار گیرد را شناسایی کردند، این متغیرها عبارت بودند از: تعداد رای دهندگان ثبت نام شده، میزان مشارکت رای دهندگان و انتخاب‌های رأی دهندگان.

در نهایت، با اتکا به اطلاعات پیچیده‌ی جمعیتی بدست آمده از بیگ دیتا ( کلان داده ) ، کمپین‌ های هدفمندی به راه افتادند تا هم روی گروهی که احتمال تغییر رأی آنها وجود داشت، تأثیر کافی داشته باشند و هم میزان مشارکت مردم را در بخشی که احتمال پشتیبانی از کاندیدا مورد نظر کمپین در آن زیاد بود، افزایش دهند. انجام این امر مستلزم آن بود که هر جا که افراد نیاز داشتند تا برای ثبت نام، رأی دادن یا انتخاب کاندیدا ی درست، متقاعد شوند، پیام‌های هدفمندی توسط ایمیل، رسانه‌های اجتماعی و آگهی‌های تبلیغاتی روی مرورگرهای مختلف برای آنان فرستاده شود.

انجام این کار نسبتاً ساده است چون می‌‌توان از تجربیات گذشته درس گرفت. مثلاً فعالیت‌هایی که در راستای افزایش مشارکت مردم انجام می‌شود، روی  روش‌های تشویق هر فرد به رأی دادن در دوره‌های گذشته و تأثیر آن روی احتمال اینکه روز رأی گیری برای رأی دادن از منزل خارج شود، متمرکز می‌شوند. طبق تحقیقاتی که اخیراً به‌عمل آمده، انجام یکسری کارهای کوچک، می‌تواند تأثیر زیادی روی تشویق مردم به رأی دادن داشته باشد. مثلاً اینکه، اگر فردی برای شرکت در انتخابات اظهار تمایل کرده، به او بگویند که بعد از انتخابات، دوباره با وی تماس گرفته می‌شود تا ببینند واقعاً رأی داده‌ است یا خیر؟ انجام این کار در حجم انبوه، میلیون‌ها نفر در سرتاسر کشور را شامل خواهد شد و باعث به راه افتادن یک کمپین انتخاباتی به کمک بیگ دیتا ها خواهد شد.

در انتخابات این دوره نیز همه‌ی کاندیدا ها بجز ترامپ، به استفاده افراد خبره در به‌کارگیری و تحلیل داده و پلتفرم‌های تحلیلی در زمینه‌ی سیاست روی آوردند. آنچه مسلم است،  هم مدافعان استفاده از بیگ دیتا و هم آنانی که به توانایی کلان داده‌ ها در "ایجاد تغییر" شک دارند، انتخابات 2016 را در حالی دنبال می‌کنند که نفس‌ در سینه‌هایشان حبس شده است.

خواندن 820 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 25 مهر 1396 21:43
آزیتا المعی نژاد

مدیر ارتباط با مشتری پلاک آبی

بیش از 15 سال سابقه آموزش، ترجمه و تدوین متون علمی و مدیریتی

 

عضو تیم تولید محتوای وب سایت و شبکه‌های اجتماعی شرکت پلاک آبی

کارشناس شیمی کاربردی از دانشگاه صنعتی شریف

 

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - somaye

    به نظر من استفاده از کلان داده در پیش بینی نتایج انتخابات یکی از سیاست های اصلی شرکت کنندگان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است و اگر کاندیدایی از این شیوه استفاده نمی کند نشان از عدم توجه او به روندهای فن آوری در دنیا و استفاده از تکنولوژی های موجود برای پیشبرد و دستیابی به اهداف مدنظر است که این برای کشوری مانند امریکا کمی برگشت رو به عقب خواهد بود.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
 تماس با ما

تلفن: 09211437289
پست الکترونیک:
info @ p l a c a b i . com

 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…