LOGIN
ثبت نام یا ورود
Avatar
هنوز ثبت نام نکرده اید؟

هم اکنون عضو پلاک آبی شوید .و به اطلاعات وب سایت ما دسترسی داشته باشید

تنظیم مجدد کلمه عبور - نام کاربری را فراموش کرده ام

نام کاربری
کلمه عبور
مرا به خاطر بسپار

placabi articles

لزوم عارضه یابی ساختارهای کسب و کار

  • این مورد را ارزیابی کنید
    (11 رای‌ها)

در فضای رقابتی و پرتغییر امروز، عارضه یابی ساختارهای کسب و کار از جمله ابزار اساسی شرکت های مشاوره مدیریت و سازمان ها برای افزایش بالندگی سازمانی محسوب می‌شود. تغییر، اصلاح و بهبود سازمان و فرایندهای آن از جمله چالش‌های اساسی هر سازمان جهت ادامه بقا است.

لزوم عارضه یابی ساختارهای کسب و کار (در حوزه‌های تولیدی، پیمانکاری، خدماتی و ...) در راستای هر گونه بهبود و ایده آل گرایی ساختارها

ریشه یابی و رفع نواقص خرد و کلان در بطن ساختارهای کسب و کار پدیده‌ی جدیدی نیست. ظهور چشمگیر مدل ها و سیستم های مدیریتی در دهه‌های گذشته برای تسهیل دستیابی به هدف فوق و به‌کارگیری آن‌ها در کلیه‌ی ساختارهای کسب و کار نیز دلیل روشنی بر اهمیت قابل توجه بحث عارضه یابی ساختارهای کسب و کار می‌باشد.

عارضه یابی سازمانی ، قدم اول هر سازمان برای رشد و تعالی و دستیابی به بالندگی سازمانی است.

در سال‌های گذشته راهنماها، استانداردها و مدل های زیادی در راستای بهبود و رفع عارضه توسط شرکت‌های مشاوره مدیریت و مدیران در بسیاری از سازمان ها و کسب و کارهای کوچک و بزرگ پیاده سازی شده است و در مواردی نیز سازمان ها به کسب افتخارات و جوایز گوناگون دست یافته‌اند. مواردی همچون راهنمای مدیریت پروژه PMBOK ، استاندارد توسعه شایستگی مدیریت پروژه PMCD ، مدل بلوغ سازمانی مدیریت پروژه OPM3 ، استاندارد مدیریت کیفیت ISO 9001 ، استاندارد مدیریت محیط زیست ISO 14001 ، مدل تعالی سازمانی EFQM ، سیستم یکپارچه مدیریت IMS ( مدیریت کیفیت ، ایمنی و زیست محیطی)، استاندارد مدیریت انرژی ISO 50001 و ...

 

فیلمک:چگونه یک پروژه Gap Analysis یا عارضه یابی را اجرا کنیم؟

 

How to Conduct a Gap Analysis Project?

بدیهی است، بهره‌مندی از این استانداردها و مدل ها به عنوان ابزاری نوین، می‌تواند نقشی کلیدی برای راهبران اقتصادی، مدیران ارشد سازمان‌ها و مشاوران تخصصی ایفا کرده و اثربخشی تلاش آنان را مضاعف نماید. اما با نگاهی گذرا و تخصصی به کلیه کسب و کارهای کشور و فارغ از هر گونه تعصبی باید اذعان نمود که متاسفانه نه تنها تلاش‌های صورت پذیرفته توسط شرکت های مشاوره مدیریت و مدیران متخصص در حوزه‌ی عارضه یابی و بهبود، در بسیاری موارد بسیار سطحی و پراشتباه بوده، بلکه به‌دلیل عدم حصول نتایج اثربخش و واقعی، و نیز کلیشه‌ای شدن مباحث مهمی همچون « عارضه یابی ریشه‌ای و بهبود »، بینش و رویکرد صاحبان کسب و کار نسبت به این موضوع خدشه دار شده و نتیجتاً، جبران و رفع این معضل جدید نیز امری شده است بس طاقت فرسا!

برای بررسی موضوع فوق کافی است به عملکرد ساختارهای مختلف کسب و کار کشور که مثلاً موفق به اخذ گواهینامه های بین المللی چون EFQM , ISO 9000 , IPMA , IMS و ... در زمینه‌‌ی مدیریت پروژه ، مدیریت کیفیت ، مدیریت محیط زیست و ... شده‌اند نگاهی اندازیم تا به عمق ناکارآمدی تلاش های فوق پی ببریم.

مقالات ذیل که دیدگاه این شرکت را به‌صورت تحلیلی و در راستای مباحث فوق تبیین می نماید، تلاشی برای اذعان به وجود عوارض و اشکالات بالقوه و بالفعل در مسیر عارضه یابی است. اشکالاتی که در دهه‌های پیشین از ابعاد کلان اقتصادی و راهبردی کشور گرفته تا کسب و کارهای کوچک و بزرگ راتحت الشعاع قرار داده است.

در مقالات اول و دوم، با ذکر شواهد ناکارآمدی ساختارهای مختلف کشور به اهمیت و لزوم عارضه یابی اساسی و اصولی در سازمان ها پرداخته شده و در مقاله سوم با نگرشی فلسفی، موضوع ایجاد ساختارهای ایده آل یا ایده آل گرایی ساختارها در حوزه های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است.

علاقمندان می توانند از طریق لینک‌های زیر به متن اصلی مقالات دسترسی حاصل نمایند:

1-ناکارآمدی ساختارهای اجرایی و لزوم عارضه یابی آن‌ها ( منتشر شده در نشریه‌ی جهان اقتصاد)

2- ناکارآمدی ساختارهای موجود در ابعاد راهبردی و عملیاتی، و لزوم ریشه یابی و عارضه یابی (منتشر شده در نشریه‌ی دنیای اقتصاد)

3-ساختار ایده آل یا ایده آل گرایی ساختار؟ (منتشر شده در نشریه‌ی جهان اقتصاد)

 

خواندن 1612 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 23 مهر 1396 10:04
سعید خاتمی

مشاور عالی شرکت پلاک آبی

بیش از 20 سال سابقه مشاوره و پیاده سازی سیستم‌های مدیریت و بهبود فرایند

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
 تماس با ما

تلفن: 09211437289
پست الکترونیک:
info @ p l a c a b i . com

 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…