LOGIN
ثبت نام یا ورود
Avatar
هنوز ثبت نام نکرده اید؟

هم اکنون عضو پلاک آبی شوید .و به اطلاعات وب سایت ما دسترسی داشته باشید

تنظیم مجدد کلمه عبور - نام کاربری را فراموش کرده ام

نام کاربری
کلمه عبور
مرا به خاطر بسپار

placabi articles

معرفی انواع نرم افزارهای هوش کسب و کار نرم افزارهای BI

معرفی انواع نرم افزارهای هوش کسب و کار

 • این مورد را ارزیابی کنید
  (4 رای‌ها)

نرم افزارهای هوش کسب وکار شامل نرم افزارهای BI سنتی برای تحلیل و گزارش دهی، و نرم افزارهای Self-Service BI ، نقش بسیار مهمی در بهبود استراتژی کسب و کار و افزایش کارایی تصمیم گیری های سازمانی دارند.

در دنیایی که همه‌ی کارها با کمک تکنولوژی به شکل کاراتر انجام می‌گیرد، نرم افزارهای هوش کسب و کار ابزاری کلیدی در برنامه ریزی استراتژی سازمان و بهبود کسب و کار هستند. نرم افزار BI چیست و چگونه می‌توانیم از مزایای آن برای بهره برداری از داده های کسب و کار خود استفاده کنیم؟نرم افزارهای هوش کسب و کار

نرم افزار هوش کسب و کار برنامه‌ای است که به طور خاص برای شناسایی و ردیابی، تحلیل، و مدیریت جنبه‌های مختلف یک کسب و کار یا سازمان ایجاد شده است. این ابزار کامپیوتری افراد را برای مدیریت و انجام فرایندهای مختلف کسب و کار به شکل راحت و روان و موثر کمک می‌کند. این کار، از طریق دسترسی بهتر به اطلاعات با ارزشی همچون داده های کسب و کار ، تحلیل های کسب و کار ، اطلاعات آماری مربوط و مواردی از این قبیل انجام می‌گیرد. نرم افزار BI به سازمان یا شرکت اجازه می‌دهد که قوت‌ها و ضعف‌های خود را مشاهده کرده و روش‌ها و استراتژی های بهتری را برای بهبود آن‌ها به‌کار گیرد. توانایی مشاهده‌ی انواع مختلف داده‌ها در یک نگاه باعث تسهیل در امر تصمیم گیری آگاهانه‌ی رهبران شرکت شده و عملکرد کسب و کار آن‌ها را در دراز مدت به‌طور قوی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اگر به مدیریت و برنامه ریزی کسب و کار به شکل عمیق تری نگاهی بیاندازید، می‌بینید که دانستن و فهم این که نرم افزار BI چیست و چه کارهایی می‌تواند برای شرکت یا سازمان شما انجام دهد، مهم است. اما انواع گوناگونی از ابزار و نرم افزارهای هوش کسب و کار موجودند و این مهم است که بدانید هر یک از آن‌ها چگونه هستند و مزایای آن‌ها چیست تا بتوانید با استراتژی مناسب چگونگی استفاده و پیاده سازی آن‌ها را در سازمان خود برنامه ریزی کنید. مطالعه‌ی نظرسنجی‌های انجام گرفته در خصوص نرم افزار های هوش کسب و کار ، دید بهتری برای بهره‌برداری هر چه بهتر از این محصولات ایجاد می‌کند.

برای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین نرم افزار BI برای کسب و کار خود ابتدا باید به سوالات زیر پاسخ دهید:
1) نرم افزار هوش کسب و کار چیست؟
2) آیا به نرم افزار BI نیاز دارید؟ نرم افزار هوش کسب و کار قرار است پاسخگوی کدامین نیازهای سازمان شما باشد؟
3) چگونه بهترین نرم افزار را برای پاسخگویی به نیاز کسب و کار خود انتخاب کنید؟
4) چگونه نرم افزار BI را خریداری و پیاده سازی کنید؟

بدین ترتیب، در اولین قدم باید با عملکرد نرم افزارهای BI آشنا شده و انواع و اقسام آن را بشناسید تا بتوانید بهترین انتخاب را برای پاسخگویی به نیازهای سازمان خود انتخاب کرده و از آن بهره‌برداری نمایید.

 

انواع ابزار و نرم افزارهای هوش کسب و کار

در زیر دو گروه اصلی نرم افزارهای BI و انواع محصولاتی که در هر گروه قرار دارند توضیح داده شده است:

 

گروه اول: نرم افزارهای تجزیه و تحلیل و گزارش دهی با چارچوب مشخص

این گروه از نرم افزارها که به آن‌ها نرم افزارهای Guided Analysis and Reporting گفته می‌شود، رایج‌ترین نوع برنامه های کاربردی BI هستند. سال‌هاست که مدیران و کارشناسان زیادی در کسب و کارهای مختلف این سبک از BI را به صورت سنتی خصوصا برای تجزیه و تحلیل داده های مشخص استفاده می‌کنند. این نرم افزارها برای تجزیه و تحلیل گزارش های فروش، مقایسه‌ی میزان موثربودن کمپین‌های مختلف بازاریابی، یا حتی تحلیل معیارهای کسب و کاری همچون شاخص های کلیدی عملکرد کسب و کار یا KPI ها استفاده می‌شوند.

نرم افزارهای BI

زمانی از داده‌ها منحصرا برای تهیه گزارش‌های مشخص و از قبل تعریف شده و گزارش های آماری استفاده می‌شد. اما امروز کاربران می‌توانند با کمک انواع مختلف این ابزار، داده ها را انتخاب کنند، فیلتر کنند، مقایسه کنند و در نهایت مصورسازی و تحلیل کنند.

 

پیش فرض اصلی در این گروه از نرم افزارها آن است که دیتاست و معیارهایی که در آنها استفاده می‌شود از قبل مشخص شده و ثابت است، اما تحلیل داده ها می‌تواند بر حسب نیازهای لحظه‌ای و فوری مصرف کننده ی اطلاعات در هنگام تحلیل داده ها متفاوت باشد. بیشتر نرم افزارهای کاربردی در گروه guided analysis and reporting (نرم افزارهای تحلیلی و گزارش دهی با راهنما) توسط گروه IT یا تیم BI ایجاد می‌شود. اگرچه، تحلیلگران کسب و کار نیز برخی نرم افزارهای کاربردی را با به‌کارگیری ابزار Self-Service BI تولید کرده‌اند که در بخش دوم به معرفی آن‌ها می‌پردازیم. اما به‌هر حال، صرفنظر از تولید کننده‌ی این نرم افزارها، بخش IT مسوول اصلی تامین و مدیریت داده های اساسی مورد نیاز این نرم افزارها و مدیریت و نگهداری این گروه از نرم افزارهای BI هستند.

 

انواع نرم افزارهای Guided Analysis and Reporting عبارتند از:

 • نرم افزارهای گزارش دهی و هشدار Reporting and Alerts

 • برنامه‌های کاربردی بر اساس جستجو یا BI Search که عمدتاً داده‌های غیرساخت یافته روی وب را آزمون می‌کنند.

 • نرم افزارهای مدیریت عملکرد سازمان یا Corporate Performance Management CPM: که با اندازه‌گیری KPI ها، فرایندهای پایش، آزمایش و مدیریت عملکرد کلی یک کسب و کار یا سازمان خاص را توضیح می‌دهند.

 • داشبوردها و کارت‌های امتیازی متوازن که همواره دست در دست گروه سوم، یعنی نرم افزارهای مدیریت عملکرد سازمان کاربرد داشته‌اند.

 • نرم افزارهای صفحه گسترده یکپارچه یا Spreadsheet Integration مانند مایکروسافت اکسل که با add-in های خود به فرایند مصورسازی دقت بیشتری می‌دهند.

 

 

گروه دوم: نرم افزارهای تحلیلی و BI از نوع Self-Service BI

این گروه از نرم‌افزارها که تحت عنوان راهکارهای Self-Service BI مشهور شده‌اند، توسط هر دو گروه تولید کنندگان و مصرف کنندگان اطلاعات به‌کار گرفته می‌شوند. با این ابزارها، کاربران می‌توانند تحلیل های موردی یا ad hoc خود را روی اطلاعات انجام دهند. بر خلاف گروه اول نرم افزارها، با این گروه کاربران می‌توانند بر حسب نیاز خود با اضافه کردن داده ها و تعریف معیارهای جدید و بدون کمک کارشناسان بخش IT گزارش‌های خود را تهیه کنند. کاربرد این نرم افزارها می‌‌تواند برای تهیه‌ی گزارش های خاص و متفاوت، یا برای تهیه شکل خاصی از گزارش به صورت دوره ای و تکراری باشد.

نرم افزارهای self-service BI

 

اگرچه نرم افزارهای Self-Service BI با این پیش فرض تهیه شده‌اند که برای کاربرد آن‌ها نیازی به پرسنل IT وجود نداشته باشد، اما به هر حال بخش IT در موارد زیر در به‌کارگیری این نرم افزارها نقش دارند:

 • اول این که بخش IT دسترسی به منبع داده ها را بر حسب نیاز ایجاد کرده و امنیت و محرمانگی داده ها را مدیریت می‌کند. به عبارتی، بخش IT دسترسی صحیح و مناسب کاربران کسب و کار را برای انجام تحلیل های مورد نیاز و افزودن داده ها به منابع داده ایجاد می‌نماید.

 • دوم، منابع داده باید توسط ابزار هوش کسب وکار قابل استفاده باشند. اگرچه بیشتر منابع داه می‌توانند به راحتی در دسترس ابزار BI قرار گیرند، اما همیشه منابع خاصی در سرتاسر سازمان هستند که دسترسی به آن‌ها ممنوع است و این دسترسی باید تحت شرایط مناسب توسط پرسنل IT ایجاد شود.

 • سوم، منابع داه باید برای کاربران کسب و کار قابل فهم باشند. این امر مستلزم همکاری تنگاتنگ مدیران کسب و کار با پرسنل بخش IT است تا توضیح و درک یکسانی از شکل و تعریف داده هایی که برای تحلیل مورد نیاز است ایجاد شود. 

 • در نهایت، صرفنظر از این که چقدر ابزار هوش کسب و کار برای استفاده راحت به نظر برسند، کمک، آموزش و پشتیبانی‌های بخش IT برای استفاده‌ی موثر از ابزار هوش کسب و کار باعث بهره وری بیشتر کارکنان و مدیران کسب و کار و افزایش بازگشت سرمایه گذاری روی این ابزار خواهد شد.

 

انواع نرم افزارهای Self-Service BI عبارتند از:

 • نرم افزارهای تحلیل و تهیه‌ی گزارش های موردی یا Ad Hoc Reporting and Analysis که برای دستیابی به پاسخ به سوالات مشخص کسب و کار و بر حسب مورد و نیاز، استفاده می‌شوند.

 • نرم افزارهای پردازش تحلیل برخط یا OLAP

 • نرم افزارهای اکتشاف داده ها که معمولاً دست در دست تکنیک‌های داده کاوی برای جستجوی الگوها یا موضوعات مشخص در دیتاست ها به‌کارگرفته می‌شوند.

 • نرم افزارهای مصورسازی داده ها یا Data Visualization که داده ها را با کمک تصاویر، گراف‌ها، جداول و مواردی از این قبیل نمایش می‌دهند.

 

انواع نرم افزارهای selfservice-BI

 

نرم افزارهای تجزیه و تحلیل پیشرفته

نرم افزارهای تجزیه و تحلیل پیشرفته شامل ابزاری است که دانشمندان داده برای ایجاد مدل های تحلیلی پیشگویانه و تجویزی از آن‌ها استفاده می‌کنند. این گروه شامل ابزار تجزیه و تحلیل پیشگویانه، مدل سازی آماری، و نرم افزارهای داده کاوی و تجزیه و تحلیل بیگ دیتا هستند. دانشمندان داده زمان قابل توجهی را برای جمع آوری داده ، یکپارچه سازی داده ها و پاکسازی داده ها صرف می‌کنند. این گروه از ابزار هوش کسب و کار خارج از محدوده‌ی بحث این مقاله هستند اما برای این که دید کاملی از ابزار BI ایجاد شود، اینجا به آن‌ها اشاره کردیم.

شکل زیر، نگاهی اجمالی به انواع ابزار هوش کسب و کار ارایه می‌دهد:

انواع نرم افزارهای هوش کسب و کار

 

اهمیت کاربرد نرم افزارهای BI در کسب و کارها

نرم افزارهای هوش کسب و کار ، ابزار بسیار با ارزشی خصوصا برای پایش و ردیابی دستاوردهای سازمانی و حفظ یکپارچه‌ی پیشرفت کسب و کار هستند. رهبران شرکت و کاربران نهایی با به‌کارگیری ابزار BI می‌توانند به انواع مختلفی از داده ها دسترسی داشته، و به راحتی آن چه را که موجب رشد شرکت و کسب و کارشان می‌شود را پیش بینی کنند. کاربران ابزار نرم افزار هوش کسب و کار می‌توانند ضعف‌ها و قوت‌های خود را تجزیه و تحلیل کرده و از آن‌ها برای تعریف موثرتر استراتژی های کسب و کار و تعیین روش‌های پیاده سازی استراتژی های کسب و کار استفاده کنند.

اگر به دنبال تامین کنندگان نرم افزارهای هوش کسب و کار و محصولات با کیفیت بالا می‌گردید، مهم است که به سایت‌های مرجعی که بهترین نرم افزارهای BI را بر مبنای نظرات مشتریان رتبه‌بندی می‌کنند، همچون سایت CrowdReviews مراجعه کنید. با کمک این سایت‌های مرجع می‌توانید بفهمید که با توجه به نیازهای کسب و کار و اولویت‌های موجود، کدام راهکار BI برای شما مناسب‌‌تر است. بدیهی است که همه‌ی انواع نرم افزارهای BI برای یک شرکت مناسب نیستند. این مساله به میزان زیادی به طبیعت سازمان و حوزه‌‌ی عملکرد سازمان و موضوعاتی که از طریق نرم افزار هوش کسب و کار بدان پرداخته می‌شود بستگی دارد. بهترین کار برای آگاهی از مزایا و معایب نرم افزار یا ابزار BI ، مقایسه‌ی آن با سایر نرم افزارهاست.

برای آگاهی بیشتر در خصوص ابزار BI و نرم افزارهای موجود هوش کسب و کار در بازار، می‌توانید فهرست بهترین نرم افزارهای هوش کسب و کار را در سایت CrowdReviews.com بررسی کنید تا بفهمید کدام‌یک از آن‌ها برای پاسخگویی به نیازهای کسب و کار شما مناسب‌تر هستند.

منابع: 

وب سایت crowdreviews

وب سایت searchbusinessanalytics.techtarget 

خواندن 5038 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 11 ارديبهشت 1396 22:46
الهام المعی نژاد

مدیر عامل شرکت پلاک آبی

بیش از 20 سال سابقه مشاوره، آموزش و پیاده سازی سیستم‌های مدیریت و PMIS

 

دانش آموخته Post-MBA کارآفرینی و توسعه کسب و کار، سازمان مدیریت صنعتی

دانش آموخته E-MBA سازمان مدیریت صنعتی

کارشناس مهندسی تکنولوژی و علوم رنگ، دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
 تماس با ما

تلفن: 09211437289
پست الکترونیک:
info @ p l a c a b i . com

 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…