LOGIN
ثبت نام یا ورود
Avatar
هنوز ثبت نام نکرده اید؟

هم اکنون عضو پلاک آبی شوید .و به اطلاعات وب سایت ما دسترسی داشته باشید

تنظیم مجدد کلمه عبور - نام کاربری را فراموش کرده ام

نام کاربری
کلمه عبور
مرا به خاطر بسپار

placabi articles

هوش کسب و کار در صنعت بیمه هوش کسب و کار در صنعت بیمه

هوش کسب و کار در صنعت بیمه

  • این مورد را ارزیابی کنید
    (8 رای‌ها)

هوش کسب و کار با تجزیه و تحلیل داده های بیمه و تحلیل KPI ها به صنعت بیمه در تصمیم گیری بهتر ، کشف تقلب ، مدیریت ریسک و تحقق اهداف کسب و کار کمک می کند. راهکار هوش تجاری باعث افزایش ارزش کسب شده از داده ها ، کاهش هزینه و افزایش درآمد می‌شود.


مقدمه

امروزه با توجه به رقابتی تر شدن حوزه صنعت بیمه و چالش های پیش روی آن، شرکت های بیمه باید از تمامی ظرفیت ها و ابزارهای خود برای بالا بردن کارایی عملیاتی، مدیریت ریسک و افزایش سطح درآمد خود از طریق راه حل های هوش کسب و کار استفاده کنند. صنعت بیمه نسبت به صنایع دیگر، از تعداد سطوح تصمیم گیری بیشتری برخوردار است: پذیره نویسان، آمارگیران، موسسات مالی، کارگزاران و مشتریان.
همه روزه، شرکت های بیمه با حجم زیادی از اطلاعات سر و کار دارند. برای انجام موثرتر وظایف خود، متخصصان بیمه، به ابزارهای ساده و در عین حال قدرتمندی نیاز دارند تا اطلاعات موجود را بررسی کرده و به اطلاعات مورد نظر خود دست پیدا کنند. علاوه بر این، تهدیدهایی که این صنعت با آنها روبروست، از بلایای طبیعی گرفته تا افزایش هزینه های پزشکی، شرکت های بیمه را ملزم ساخته تا از امنیت مالی خود، از طریق مدیریت فعالانه ریسک و استراتژی های رشد، اطمینان حاصل کنند.
تکنولوژی اطلاعات که امروزه در دسترس است، به شرکت های بیمه اجازه می دهد تا برای کسب و کار خود تصمیم گیری بهتری انجام داده و اهداف عملکردی بهتری را تعیین کنند. نرم افزارهای هوش تجاری در صنعت بیمه می‌توانند برای گزارش گیری، تجزیه و تحلیل و نظارت بر حجم عظیم داده های شرکت‌ها مورد استفاده قرار گیرند. این نرم افزارها که  مبتنی بر معماری هوش کسب و کار هستند، به شرکت ها در کاهش هزینه ، افزایش درآمد و حداکثرشدن ارزش اطلاعات کسب شده از داده ها کمک می‌کنند.

بیمه و هوش کسب و کار

صنعت بیمه: افزایش یکپارچگی، افزایش چالش ها

شرکت های بیمه برای بقا و حضور در عرصه رقابت، باید با چالش‌های این صنعت روبرو شوند. در طول چند سال اخیر، صنعت بیمه با افزایش یکپارچگی روبرو بوده است. بسیاری از شرکت های بیمه منطقه ای با شرکت های ملی ادغام شده اند، به این امید که با افزایش هزینه های خود مبارزه کرده و در عین حال حق بیمه ها را در سطح رقابتی نگهداشته و از این طریق کسب سود کنند. علاوه بر این، شرکت های بیمه، موسسات مالی را به عنوان یک تهدید پیش روی خود دارند. این امر موجب ایجاد رویکرد ادغام شرکت های بیمه با موسسات مالی شده است.
فرآیند ادغام، پیامدهایی نیز دارد. اول اینکه در نتیجه ادغام، صنعت بیمه رقابتی تر می شود. دوم اینکه موسسات ادغام شده با مقادیر زیاد و متنوع تری از اطلاعات مواجه هستند. این اطلاعات برای کارآمدتر شدن موسسه حاصل از فرآیند ادغام و نیز ادامه روند ارائه سرویس و خدمات در بالاترین سطوح به مشتریان، بسیار حیاتی هستند.

رشد رقابت در صنعت بیمه همچنین موجب افزایش کانال های توزیع جدا از هم می شود. هر چه بیمه گران فعالیت خود را به بازارهای جدیدتر توسعه می دهند، کانال های توزیع آنها مستقل تر می شود. علاوه بر این، این کانال های توزیع، همگام با تکنولوژی، در حال تغییر بوده و تمرکزشان بر استفاده از اینترنت برای پیشبرد فعالیت هایشان بیشتر می شود. این مساله شرکت های بیمه را، مانند کانالهای متنوع مستقل، با چالش تلفیق کانال های جدید و دستیابی به کانال های منسجم روبرو می کند. برای یافتن بهترین راه حل های حوزه کسب و کار، لازم است شرکت های بیمه بدانند که چه کانالهای توزیعی روی قیمت موثرترند.

 

سرانجام، با یکپارچه شدن شرکت های بیمه، این شرکت ها باید اطمینان حاصل کنند که تمرکزشان همچنان بر مشتریان است. فراتر از یکپارچگی و درجهت رشد و پیشرفت کار، بیمه گزار ها باید بتوانند مشتری های فعلی شان را حفظ کرده و در جذب مشتریان جدید نیز بکوشند. یکی از ارکان حفظ مشتری، شناسایی آنهایی است که به توجه و تمرکز بیشتری نیاز دارند. هر چه شرکت ها، از طریق بیمه گذار ها خود مشتریان بیشتری بدست آورند، نظارت بر نیازهای آنها سخت تر خواهد شد. علاوه بر این، برای موفقیت در جذب مشتریان جدید، شرکت های بیمه باید بتوانند نیازهای مشتری ها را از طریق تجزیه و تحلیل های آماری شناسایی کرده و حوزه هایی که به جذب مشتری های جدید منجر می شوند را هدف قرار دهند.

فاکتورهای کسب و کار موثر بر راه حل های هوش تجاری در شرکت های بیمه

راه حل های هوش کسب و کار
تمامی این چالش ها شرکت های بیمه را ملزم می سازند تا برای ماندن در عرصه رقابت، در عرصه ی مدیریت و بکارگیری داده های شرکتی فعالانه عمل کنند. اینجا جایی است که هوش کسب و کار وارد می شود. نرم افزارهای BI به شرکت های بیمه این قابلیت را می دهند تا مقادیر زیادی از اطلاعات در دسترسشان را برای تصمیم گیری بهتر تجزیه و تحلیل کنند. این نرم افزارها به بیمه گزاران اجازه می دهند تا پایگاه داده های خود را بررسی کرده و به دیدگاههایی درباره ی روشهای بهبود کارایی کسب و کار، و در عین حال پیروی از قوانین دست یابند.
هم اکنون شرکت های بیمه می توانند برای گسترش پایگاه های مشتریان، کاهش هزینه ها و زمان عملیات، همینطور تخصیص منابع خود به شکلی کارآمدتر، از نرم افزارهای هوش کسب و کار استفاده کنند. نرم افزارهای هوش تجاری می توانند به شرکت های بیمه کمک کنند تا را برای بهبود استراتژی های کسب و کار میزان کسب اطلاعات از داده های موجود رار به حداکثر برسانند.  
کاربردهای هوش کسب و کار در صنعت بیمه بسیار گسترده است. اول اینکه متخصصان حوزه بیمه می توانند حجم بالایی از داده ها را از منابع مختلف چون مشتریان، کارگزاران، تقاضاها و پذیره نویسان انتخاب کنند. مهندسی واحد اطلاعاتی به شرکت ها اجازه می دهند تا به آسانی مقادیر زیاد اطلاعات از منابع مختلف را با هم یکپارچه کرده، ارتباطات بین آن اطلاعات را شناسایی کرده و به چگونگی تاثیر فاکتورهای متفاوت بر یکدیگر و بر اهداف شرکت پی ببرند.
علاوه بر این، یک شرکت بیمه با افراد بسیاری در اقصی نقاط کشور (با سطوح مهارتی متفاوت) مواجه است که باید برای اهداف مختلف به اطلاعات  دسترسی داشته باشند. رابط های کاربری مبتنی بر وب در حوزه هوش کسب و کار، به تمامی سطوح مهارتی، از تازه کارترین کاربران تا حرفه ای‌ترین آن‌ها، خدمات ارائه می دهند.
درنهایت، شرکت های بیمه در کنار تلاش برای کسب سود، باید سعی کنند که حق بیمه را نیز در سطح رقابتی نگه دارند. نرم افزارهای هوش تجاری به شرکت های بیمه را قادر می‌سازند تا سود و زیان خود را تجزیه و تحلیل نمایند. از طرفی این نرم‌ افزارها امکان شناسایی مشتریان و گروه های کارفرمایانی با سوددهی بیشتر، مشتریانی با احتمال وفاداری بیشتر و نیز کارگزارانی که مشتریان بیشتری جذب می کنند را فراهم می‌نماید. علاوه بر این، نرم افزارهای BI از طریق نظارت بر نرخ ها و خسارت های بیمه ای، به شرکت های بیمه اجازه می دهند تا بهترین و مؤثرترین مقادیر نرخ‌ بیمه‌ را شناسایی کرده، روند اتفاقات را در دعاوی حقوقی مختلف پیگیری نموده و مقدار خسارت ها را تخمین بزنند.

نرم افزارهای هوش کسب و کار، طیف وسیعی از ابزارهای تحلیل شامل: تحلیل ریسک، تحلیل ارزش گذاری و تحلیل های عملیاتی را در حوزه هایی مثل پردازش تقاضا، فروش آنلاین، دارایی ها، حق بیمه، مقادیر ضرر و زیان و نتایج پذیره نویسی ارائه می دهند. مهندسی منحصر به فرد هوش کسب و کار، با دسترسی به همه این اطلاعات، تجزیه و تحلیل منابع مختلف را ممکن کرده و امکان گزارش گیری های جامع را فراهم می کنند. این مهندسی امکان ارائه گزارش ها در قالب های کاربرپسند، کارتهای امتیاز و داشبورد را فراهم می کنند و به کاربران اجازه می دهند تا از دیدهای مختلف اطلاعات را مشاهده کرده و آنها را تجزیه و تحلیل کنند..

 

اعمال رویکردهای هوش کسب و کار باتوجه به نیازهای شرکت های بیمه

رویکردهای هوش کسب و کار در بیمه
شرکت های بیمه به طرق مختلف برای مقابله با چالش های پیش روی صنعت بیمه از راه حل¬های هوشمندانه رویکردهای هوش کسب و کار استفاده میکنند.

فروش، بازاریابی و مدیریت کانال ها

با ایجاد و افزایش تنوع در خدمات بیمه، بیمه گذار ها به شناسایی کانال هایی بیشتر نیاز پیدا می‌کند که بر میزان هزینه ها و تولید تاثیرگذارتر باشد. نرم افزارهای هوش کسب و کار به شرکت های بیمه اجازه را می دهند تا اطلاعات کانال های جدا از هم و توزیع شده را تجزیه و تحلیل کرده و از این طریق کارگزاران با نرخ بالای معرفی مشتری و نیز کانال های محبوب تر، جذاب تر و سودآورتر را شناسایی کنند.

شاخص های کلیدی عملکرد یا KPI ها در حوزه‌ی فروش، بازاریابی و مدیریت کانال‌های بازاریابی

•    حق بیمه های پرداختی در مناطق مختلف جغرافیایی
•    بخش بندی مشتریان برای بازاریابی
•    حق بیمه های پرداختی توسط خطوط تولید
•    فاکتورهای ریسک مشتری
•    منابع فرصت
•    اولویت های خرید
•    تلاش های بیش از حد لزوم برای تمدید
•    تمایل خرید بر حسب مناطق مختلف جغرافیایی

 

گزارش نمونه: تحلیل فروش ماهانه با استفاده از گزارش کارگزار

گزارش زیر از یک کارگزار فروش بدست آمده و فعالیت فروش وی را طی بازة زمانی 1 ماه نشان می دهد. چنین گزارشی می تواند بوسیله تقسیم بندی های مشتریان و همینطور مشتریان منفرد نیز ارائه شود. دفترهای نمایندگی خصوصی از چنین گزارشاتی برای پیگیری وضعیت کانال، و از گزارشاتی که برای ارائه به مدیران تهیه می شود، برای نظارت بر میزان اثربخشی کانال، میزان پاسخگوئی مشتریان و وضعیت فروش استفاده می کنند.

گزارش گیری

 

آنالیز عملکرد کارکنان


امکان ارائه گزارش از طریق نرم افزارهای هوش BI به شرکت های بیمه اجازه می دهد تا عملکرد کارگزاران خود را ارزیابی کرده و کارگزارانی که تعداد مشتریانان بیشتری معرفی می کنند و تعداد مشتران وفادار آنها بالاتر است را شناسایی کنند. کارگزاران و بروکر ها می توانند از اطلاعات، برای شناسایی فرصت هایی که منجر به صرفه جویی در هزینه ها می شوند استفاده کرده، سرویس دهی به مشتریان خود را بهبود بخشیده و میزان سود خود را افزایش دهند.

شاخص های کلیدی عملکرد یا KPI ها در حوزه‌ی ارزیابی و آنالیز عملکرد کارکنان

•    میزان پوشش کارگزار
•    میزان پوشش محصولات کارگزار
•    آموزش کارگزار
•    تعیین سطح دارایی ها
•    مرور عملکرد کارگزار
•    پاداش های کارگزار
•    ابقای کارگزار
•    جذب کارگزار
•    تخصیص هدفمند نیروی انسانی

 

گزارش نمونه: گزارش آنالیز عملکرد دفترهای نمایندگی

بیمه گذار ها بر عملیات و عملکرد دفاتر نمایندگی خود به طور مرتب نظارت کرده و تجزیه و تحلیل های خود را به صورت سالانه انجام می دهند. این گزارش، گزیده ای از یک خلاصة سالانه است که می تواند برای هر دفتر نمایندگی تهیه شود. بیمه گذار ها بر اساس گزارشات عملکرد سالانه، عمل می کنند:

1- دفاتر نمایندگی می توانند با نمایندگی‌های تراز اول مقایسه و سنجیده شوند

2- دفاتر نمایندگی با سطوح عملکردی بالا می توانند به سطوح بالاتر ارتقا پیدا کنند

3- دفاتر نمایندگی با کارایی کمتر از حد مورد انتظار ممکن است از شبکه حذف شوند

شاخص کلیدی عملکرد یا KPI

سایر حوزه های کاربردی صنعت بیمه که هوش تجاری به رقابتی تر شدن آنها کمک می کند

مدیریت ریسک و آمارگری

مدیریت ریسک و بیمهمهندسی یکپارچه‌ی هوش کسب و کار، امکان انجام آمارگری و تجزیه و تحلیل ریسک در منابع متعدد را فراهم کرده و با ارائه قابلیت های گزارش گیری از تجزیه و تحلیل های ریسک و ارتباطاتی که روندهای ریسکی را نشان می دهند را ارائه می دهند.

مدیریت تقاضا

هوش کسب و کار از طریق تجزیه و تحلیل و نظارت بر تقاضاها، به شرکت های بیمه در تشخیص، اندازه گیری و نظارت بر حوزه های بیشتر و ارائة ساختارهای اثر گذارترکمک می کند. مدیریت صحیح اطلاعات مربوط به تقاضاها، به شرکت های بیمه اجازه می دهد تا فرآیند قیمت گذاری را بهینه کرده، زمان پاسخ را بهبود بخشیده و از خود در برابر وقوع تقلب محافظت کنند. علاوه بر این، قابلیت های پیشرفته آنالیزهای مبتنی بر هوش کسب و کار، امکان تجزیه و تحلیل های پیشگویانه را برای شناسایی پتانسیل های ضرردهی در مناطق خاص جغرافیایی فراهم می کند.

تجزیه و تحلیل کاهش هزینه های سربار

هوش تجاری پیگیری هزینه های عملیاتی را ممکن کرده و به شرکت اجازه می دهد تا استراتژی های کسب و کار هوشمندامه تری ارائه نموده و اهداف دست یافتنی تری تعیین کنند. علاوه بر این، مدیریت متمرکز و یکپارچه ارائه شده در نرم افزارهای مبتنی بر هوش کسب و کار، به بهینه سازی منابع آی تی و نیز کارایی عملیاتی کمک می کند.

مدیریت و کشف تقلب در بیمه

کشف تقلب در بیمه
هوش کسب و کار به شرکت های بیمه اجازه  می دهد تا ضمن کشف تقلب ، تقلب ها را قبل از وقوع، پیش بینی کنند. از سوی دیگر قابلیت های تحلیل عمقی مبتنی بر هوش کسب و کار، به شرکت های بیمه در کشف تقلب (پیش از انجام پرداخت برای درخواست‌های بیمه‌ای جعلی) کمک کرده و از این طریق به کاهش ضرر و زیان و بهبود نرخ بازیابی کمک می‌کند.

 

منبع مقاله: وب سایت Microstrategy

خواندن 1491 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 20 تیر 1396 04:22
الهام المعی نژاد

مدیر عامل شرکت پلاک آبی

بیش از 20 سال سابقه مشاوره، آموزش و پیاده سازی سیستم‌های مدیریت و PMIS

 

دانش آموخته Post-MBA کارآفرینی و توسعه کسب و کار، سازمان مدیریت صنعتی

دانش آموخته E-MBA سازمان مدیریت صنعتی

کارشناس مهندسی تکنولوژی و علوم رنگ، دانشگاه صنعتی امیرکبیر

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
 تماس با ما

تلفن: 09211437289
پست الکترونیک:
info @ p l a c a b i . com

 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…