LOGIN
ثبت نام یا ورود
Avatar
هنوز ثبت نام نکرده اید؟

هم اکنون عضو پلاک آبی شوید .و به اطلاعات وب سایت ما دسترسی داشته باشید

تنظیم مجدد کلمه عبور - نام کاربری را فراموش کرده ام

نام کاربری
کلمه عبور
مرا به خاطر بسپار

placabi articles

تعریف هوش در Business Intelligence تعربف هوش

تعریف هوش در Business Intelligence

  • این مورد را ارزیابی کنید
    (5 رای‌ها)

هوش در سازمان ها و در حوزه Business Intelligence به معنای انعطاف پذیری در مقابل تغییرات معنا می‌شود. در دنیای کسب و کار رقابتی امروز هوش سازمانی باعث بالا رفتن مزیت رقابتی یک سازمان میشود و سازمان را به یک سازمان پیشرو تبدیل می نماید.

Business Intelligence هوش تجاری

 

تعریف هوش

از گذشته تا کنون هوش برای موجودات مختلف به معنی توانایی حفظ بقا تعریف میشود. امروزه با توجه به پویایی سازمان ها و اهمیت تصمیم گیری مولفه هوش برای آنها نیز تعریف میشود. با توجه به سرعت روز افزون تغییرات،  پیچیدگی سازمان ها و نیاز مدیران به کسب اطلاعات مناسب در زمان مناسب، سازمان هایی باهوش محسوب می شوند که به سرعت خود را با این تغییرات وفق دهند و در مقابل تغییرات انعطاف پذیر باشند. در دنیای کسب و کار رقابتی امروز هوش سازمانی باعث بالا رفتن مزیت رقابتی یک سازمان میشود و سازمان را به یک سازمان پیشرو تبدیل می نماید. حال با توجه به مطالبی که تاکنون در وبسایت درباره هوش کسب و کار ارائه کرده ایم این سوال ایجاد میشود که هوش در عبارت هوش کسب و کار به چه معناست؟ هوش کسب و کار / هوش تجاری ، مولفه ها و فرآیندهای آن، هوش سازمان ما محسوب می شوند. پس از پیاده سازی هوش کسب و کار سازمان ها بهتر از قبل به پیش بینی و تجزیه و تحلیل حساسیت می پردازند.درنتیجه هوش تجاری / Business Intelligence اگر به طور موثر به کار گرفته شود عملکرد سازمان ها بهبود می یابد.  تصمیم گیری های موفق، هوشمندانه و بهینه زمانی انجام میشوند که فرآیندهای هوش کسب و کار دقیق تر انجام شوند.

 

دوره آموزشی مبانی هوش کسب و کار

 

برخی مزایای استفاده سازمانی از هوش تجاری :

1 -توانایی مشاهده اطلاعات از منابع مختلف با استفاده از یک واسط ساده، مثل دیدن آن دسته از اطلاعات فروش که با هزینه های سازمانی مرتبط است.


2 -توانایی مشاهده خلاصه ای از داده های پراکنده در بخش های مختلف سازمان، مثل حقوقی که به کارمندان پرداخت شده، درآمد کل شرکت برای یک دوره زمانی مشخص و مانند آن


3 -توانایی مشاهده اطلاعات بر محور زمان، مثل مقایسه اطلاعات دیروز، ماه گذشته و فصل آخر پنج سال گذشته با هدف مشاهده تغییراتی که سازمان در طول زمان به خود دیده است.


4 -توانایی ارایه پاسخ به سوال چه می شد اگر... بر اساس اطلاعات تاریخی. برای مثال با استفاده از سیستم هوش کسب و کار پاسخ این سوال تا حدودی برای مدیران روشن می شود که اگر به فرض درآمد شرکت در یک دوره مشخص ده درصد بالا رود، هزینه‌های ضروری از قبیل خرید تجهیزات جدید و پرداخت حقوق کارشناسان تازه استخدام شده، چه مقدار افزایش می یابد.


5 -یکی از دلایل محبوبیت بالای هوش تجاری در چند سال گذشته این بوده که کارشناسان، هوش کسب و کار را به چشم یک سرمایه‌گذاری افزایشی در حوزه فناوری اطلاعات نگاه می‌کنند. در واقع هوش کسب و کار از این مزیت فوق العاده برخوردار است که اولا در سیستم‌ها و روش‌های تولید سازمان دخالت نمی‌کند و ثانیا مخاطره استفاده از آن اندک است. به عبارت دیگر هوش کسب و کار دست و پا گیر نبوده، لازم نیست مدیران هر روز صبح که وارد دفتر کار خود می شوند، به عنوان اولین کار به سر و کله زدن با سیستم های هوش کسب و کار بپردازند.


6 -یکی دیگر از مزایای مهم استفاده از هوش کسب و کار این است که یک راهبرد Business Intelligence (به شرطی که از طراحی و پیاده‌سازی خوبی برخوردار باشد) می‌تواند میزان بازگشت سرمایه را به سرعت افزایش دهد. در اهمیت این موضوع همین بس که بازگشت سرمایه‌گذاری فناوری اطلاعات در سازمان‌ها محسوب می شود.

دوره آموزشی مبانی هوش کسب و کار

 

خواندن 1757 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 15 آذر 1396 16:14
ریحانه محجوب راد

کارشناس صنایع شرکت پلاک آبی

 

 

عضو تیم تولید محتوای وب سایت و شبکه‌های اجتماعی شرکت پلاک آبی

کارشناس مهندسی صنایع دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

 

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
 تماس با ما

تلفن: 09211437289
پست الکترونیک:
info @ p l a c a b i . com

 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…