LOGIN
ثبت نام یا ورود
Avatar
هنوز ثبت نام نکرده اید؟

هم اکنون عضو پلاک آبی شوید .و به اطلاعات وب سایت ما دسترسی داشته باشید

تنظیم مجدد کلمه عبور - نام کاربری را فراموش کرده ام

نام کاربری
کلمه عبور
مرا به خاطر بسپار

placabi articles

متخصصین علوم داده چه می‌کنند؟ data-scientists

متخصصین علوم داده چه می‌کنند؟

  • این مورد را ارزیابی کنید
    (6 رای‌ها)

متخصصین علوم داده در زندگی حرفه‌ای خود عموما در 4 کارراهه مختلف به ایفای نقش می‌پردازند. در این مقاله بررسی می‌کنیم متخصصین علوم داده در هر یک از این 4 کارراهه چه می‌کنند.

پیشرفت حرفه‌ای متخصصین علوم داده، بسته به کار راهه‌ی آن‌ها عموما در چهار شاخه مختلف از این علم رخ خواهد داد. هر یک از متخصصین علوم داده بسته به زیرمجموعه‌ای از حوزه علوم داده که در آن فعالیت می‌کنند، در یکی از این چهار دسته قرار خواهند گرفت. مقاله‌ی « تجزیه و تحلیلِ تجزیه و تحلیل گران » یا “Analyzing the Analyzers” نوشته Harris، Murphy و Vaisman یکی از بهترین مراجع در تحلیل این چهار شاخه است. در این گزیده، به ذکر خلاصه‌ای از مقاله‌ی فوق می‌پردازیم.

آنچه به طور خلاصه از مقاله فوق برداشت می‌شود این است که متخصصین داده به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند. این تقسیم‌بندی، نه از نظر «وسعت دانش» آن‌ها نسبت به این علم، که از نظر میزان «عمق تخصص» آن‌ها در یک جنبه خاص از علوم داده انجام شده است.

چهار کار راهه برای ورود به حرفه‌ی علوم داده

 

1 - Data Business people

این دسته، افرادی هستند که تمرکزشان بر شرایط کسب و کار یا سازمان معطوف بوده و به این مساله می‌پردازند که داده ها و پروژه‌های مبتنی بر داده، از چه طریق و تا چه حد به کسب و کار مربوطه کمک می‌کنند. متخصصین این دسته در شروع کار و فعالیت حرفه‌ای، عموما به فعالیت‌هایی چون "پاک سازی داده ها" و "آماده‌سازی و پیاده‌سازی مدل‌های پیشگویی ساده" می‌پردازند.

 data scientists

میزان مهارت‌های مورد نیاز هرگروه از متخصصین علوم داده

2 - Data Developer

این دسته از متخصصین، افرادی هستند که بر جنبه‌های فنی مدیریت داده ها، همچون جمع‌آوری، ذخیره‌سازی و یادگیری از آن‌ها، می‌پردازند. متخصصینی که بر جنبه‌های فنی مدیریت داده تمرکز دارند، در شروع کار و فعالیت حرفه‌ای با ابزارهایی چون Hadoop و داده های ساخت یافته کار می‌کنند. اگر فردی، علاقه‌مند به مطالعه زیرساخت‌های علوم داده است، این شاخه مسیری مناسب به‌خصوص برای کارکنان IT و تحلیل‌گران سازمان برای ورود به فعالیت حرفه‌ای در علوم داده است.

 

 3- Data Creative

این دسته از متخصصین، این توانایی را دارند که تمامی مراحل تجزیه و تحلیل شامل استخراج داده ها، انجام تجزیه و تحلیل‌های پیشرفته بر آن‌ها و مصورسازی نتایج و تفسیر و تحلیل آن‌ها را انجام دهند. این تخصص، جزو تخصص‌های سطح بالاتر (نسبت به دو تخصص قبلی) محسوب شده و با نوآوری در زمینه ارائه مدل‌های تحلیل پیشگویانه در نمونه‌های واقعی سر و کار دارد. تازه‌کاران و افرادی که به تازگی از دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند نیز می‌توانند در شرکت‌هایی که تجربه کمی در زمینه تجزیه و تحلیل های پیشرفته دارند، در این تخصص مشغول به فعالیت شوند. متخصصین این دسته، افرادی هستند که بازارهای واقعی برای توسعه محصولات مبتنی بر داده ها به آن‌ها نیاز دارند.

4- Data researcher

متخصصین این دسته که همان پژوهشگران داده هستند، افرادی هستند که به فعالیت علمی در زمینه داده ها پرداخته و عموما درجه دکتری دارند. 75% از این متخصصین، مقالاتی در ژورنال‌های معتبر بین‌المللی در حوزه داده ها به چاپ می‌رسانند.

طبق گفته‌های نویسندگان این مقاله، مهارت‌های این 4 دسته تخصص از هم جدا نیست. در واقع تفاوت، در راه‌های مختلفی است که متخصصین علوم داده، برای حل مسائل مطرح در این حوزه انتخاب می‌کنند.

 

منبع:  مقاله The four Path of Data Science از سایت Oreilly.com

 

خواندن 1998 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 24 مهر 1396 23:00
پلاک آبی

خدمات مشاوره مدیریت ، داده کاوی و هوش کسب و کار

آموزش، مشاوره و پیاده سازی راهکارهای برتر مدیریتی

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
 تماس با ما

تلفن: 09211437289
پست الکترونیک:
info @ p l a c a b i . com

 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…