LOGIN
ثبت نام یا ورود
Avatar
هنوز ثبت نام نکرده اید؟

هم اکنون عضو پلاک آبی شوید .و به اطلاعات وب سایت ما دسترسی داشته باشید

تنظیم مجدد کلمه عبور - نام کاربری را فراموش کرده ام

نام کاربری
کلمه عبور
مرا به خاطر بسپار

placabi articles

اینترنت اشیا یا IoT به زبان ساده

  • گروه هوش کسب و کار ایرانیان نوشته شده توسط گروه هوش کسب و کار ایرانیان
  • Update: 04/08/1395
  • این مورد را ارزیابی کنید
    (12 رای‌ها)

 

تعریف اینترنت اشیا و روش پیشنهادی مایکروسافت برای به‌کارگیری IoT در جمع آوری داده ها، تحلیل ، مصورسازی و تهیه داشبورد ویکپارچه سازی IoT با فرایندهای کسب و کار

اینترنت اشیا برمبنای ارتباط روزافزون ماشین با ماشین تعریف می‌شود. مفاهیمی مثل پردازش ابری و سنسورهای جمع‌کننده‌ی داده، موبایل و ارتباط فوری و مجازی اصطلاحات کلیدی در این عرصه هستند.

اینترنت اشیا می‌خواهد تمام چیزها در زندگی ما از چراغ‌های خیابان گرفته تا بنادر، همه و همه را هوشمند کند. اما نکته اینجاست که ماشین‌ها صرفاً یک وسیله هستند که عملی فیزیکی انجام می‌دهند و وقتی درباره‌ی هوشمند کردن ماشین‌ها صحبت می‌کنیم، منظورمان ارتباط ماشین با ماشین نیست بلکه درواقع تلویحاً به نقش سنسورها اشاره می‌کنیم. سنسورها ماشین نیستند بلکه وظیفه‌ی آن‌ها اندازه‌گیری و سنجش است. به بیان دیگر سنسور وسیله‌ای برای جمع‌‌آوری داده است. پس نقش اصلی اینترنت اشیا ارتباطی است که بین سنسورها و ماشین‌ها برقرار می‌کند. به همین دلیل است که ارزش واقعی اینترنت اشیا در ایجاد ارتباط بین جمع‌آوری داده و به‌کاربردن آن داده هاتعریف شده است. درواقع می‌توان گفت اگر زیرساختی برای تحلیل به هنگام (in real time) داده‌ها  موجود نباشد، اطلاعاتی که توسط حسگرها جمع‌آوری شده ارزشی نخواهد داشت.

به‌عنوان مثالی از کاربرد اینترنت اشیا می‌توان به پلی در مینه‌سوتای آمریکا در سال 2007 اشاره کرد که به‌خاطر اینکه صفحات استیل به‌کاربرده شده در آن تحمل وزن جمعیتی که از روی آن عبور می‌کردند را نداشت، خراب شد. هنگام بازسازی پل از سیمان هوشمند استفاده شد که به سنسورهایی مجهز بود که میزان فشار و ترک‌ها را نشان می‌داد و با استفاده از آن می‌شد زمان بروز مشکل در پل را پیش‌بینی و برای اصلاح مشکل و پیشگیری از بروز حادثه اقدام کرد.

 

اینترنت اشیا یا IoT به روایت مایکروسافت:

اینترنت اشیا با «اشیایی» سروکار دارد که برای کسب وکار شما بیشترین اهمیت را دارند. اینترنت اشیا به شما نشان می‌دهد که چگونه داده‌ های خود را به روشی جدید جمع‌آوری کنید.

با استفاده از داشبوردهای IOT می‌توانید داده های خود را کاملاً درک نموده و تفسیر کنید. داشبوردهای اینترنت اشیا شما را قادر می‌سازند که به صورت عملی از هوش کسب و کار بهره برده و به روشی مدرن کسب و کار خود را اداره کنید.

در زیر 4 مرحله برای شروع به‌کارگیری اینترنت اشیا یا IOT در کسب و کار ارائه شده است:

  • به‌طور مؤثر از اتصال به اینترنت بهره ببرید: اشیاء مهم خود را از دستگاه‌های روباتیک گرفته تا وسایل کم مصرف به کمک پلتفرم یا سیستم عامل مناسب به اینترنت وصل کنید

اینترنت اشیا

 

  • داده‌های گردآوری شده از اشیاء را که تابه‌حال مورد استفاده قرار نگرفته است، تحلیل و برمبنای آن اقدام کنید: هشدارها و پیغام‌هایی را که وسایل وصل شده به اینترنت برای شما از سرتاسر دنیا می‌فرستند جمع‌آوری کنید. قبل از آن‌که رویدادها منجر به مشکلات عملکردی شوند، آن‌ها را بررسی کنید و برای جلوگیری از بروز مشکل اقدام پیشگیرانه انجام دهید.

IoT

  • با استفاده از داشبوردهای IOT اطلاعات مهم را مصورسازی کنید: برای نمایش همه‌چیز، از شاخص‌های کلیدی عملکرد بالا گرفته تا جزییات دستگاه‌های خاص، از داشبوردها و گزارش‌های IOT استفاده کنید. گزارش‌های تصویری را طوری سفارشی کنید که امکان دسترسی افراد به اطلاعات و شاخص‌های مورد نظرشان به‌صورت به هنگام (Real Time) مهیا شود.

اینترنت اشیا

  • اینترنت اشیا را با فرآیندهای کسب وکارتان یکپارچه کنید: از طریق یکپارچه‌سازی داده‌های IoT با سیستم‌های فعلی کسب و کار مثل سیستم مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM، سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی یا ERP و سیستم مدیریت زنجیره‌ی تأمین، فرآیندهایی را که قبلاً دستی انجام می‌شدند را مکانیزه نمایید.

IoT

منابع:

سایت مایکروسافت

سایت wired

Save

Save

خواندن 1423 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 24 مهر 1396 23:09
  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
 تماس با ما

تلفن: 09211437289
پست الکترونیک:
info @ p l a c a b i . com

 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…