LOGIN
ثبت نام یا ورود
Avatar
هنوز ثبت نام نکرده اید؟

هم اکنون عضو پلاک آبی شوید .و به اطلاعات وب سایت ما دسترسی داشته باشید

تنظیم مجدد کلمه عبور - نام کاربری را فراموش کرده ام

نام کاربری
کلمه عبور
مرا به خاطر بسپار

placabi articles

هوش کسب و کار و تصمیم گیری مبتنی بر داده در سازمان تصمیم گیری در سازمان مبتنی بر داده

هوش کسب و کار و تصمیم گیری مبتنی بر داده در سازمان

  • این مورد را ارزیابی کنید
    (16 رای‌ها)

سازمان مبتنی بر داده ، تصمیم گیری های خود را در هر یک از سطوح عملیاتی، میانی و استراتژیک، بر اساس داده ها و اطلاعات موثق سازمانی و نه بر اساس تجربیات و استنباط شخصی انجام می‌دهد. به چنین سازمان هایی Data Driven Organization می‌گویند. سازمان هایی که تصمیم گیری مبتنی بر داده دارند، دارای ویژگی‌هایی هستند که در این فیلمک و مقاله به آن ها می‌پردازیم.

در فیلمک زیر به معرفی سازمان های داده محور یا Data Driven Organization در یک دقیقه می‌پردازیم:

 

تصمیم گیری در سازمان مبتنی بر داده

 

یکی از مهم‌ترین عملکردهای BI ، بهبود فرآیند تصمیم گیری در سازمان ها است. BI  ابزاری است که کمک می‌کند تصمیم گیری ها مبتنی بر داده باشد و سازمان ها را به سازمان مبتنی بر داده تبدیل می‌کند.

** تصمیم گیری در سازمان مبتنی بر داده **

تعداد سازمان های مبتنی بر داده روز به روز در حال افزایش است. این شرکت‌ها با تقویت ساختارهای داده‌ ای خود و اقداماتی همچون شناسایی منابع تولید داده، کاربران داده و افرادی که باید به داده ‌ها دسترسی داشته باشند، و نحوه کاربرد داده ها، داده‌ های موجود در سازمان را ارزشمند کرده و بر ارزش آن می‌افزایند.

این سازمان‌ها امکان دسترسی ایمن به داده ‌ها، مصورسازی آن‌ها و استفاده از داشبوردهای تعاملی را برای کارکنان خود فراهم می‌سازند. در این شرکت‌ها سه تخصص تحلیل گر داده، کاردار یا کارپرداز داده (Stewards) و کارکنان بخش IT با هم همکاری می‌کنند و از طریق هم‌افزایی این سه تخصص در کنار هم، سوددهی شرکت محقق گردد.

Satyen Sangani مدیرعامل شرکت Alation، فهرستی از ویژگی‌هایی را که یک سازمان مبتنی بر داده باید دارا باشد ارائه می‌دهد. این ویژگی‌ها عبارتند از:

1- آموزش

سازمان مبتنی بر داده

افراد، ذاتاً متخصص داده نیستند. سازمان های پیشروی مبتنی بر داده‌‌  سازمان هایی هستند که نسبت به آموزش کارمندان و به‌خصوص تحلیل‌گران سازمان و چگونگی به‌کارگیری صحیح داده‌ ها اولویت قائل شده‌اند. آموزش به کارکنان در حوزه داده‌ طیف وسیعی از آموزش‌ها، از نحوه محاسبه‌ی شاخص های کلیدی گرفته تا شناخت ملزومات قانونی استفاده از داده‌ها را دربرمی‌گیرد.

2- داده‌: زباله یا گنج؟

اطلاعات

گاهی لازم است به کیفیت داده‌ های سازمانی شک کنیم. داده‌ هایی که در یک مسئله خاص، قابل استفاده نیستند، ممکن است در حوزه‌ای دیگر بسیار کاربردی باشند. امروزه تنها 12% داده‌ های سازمانی مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند و 88% باقیمانده، غالبا به این دلیل که افرادی که داده ها را تولید می‌کنند و کسانی که باید از این داده ها استفاده کنند، در نقاط مختلف سازمان و دور از هم به فعالیت مشغولند، عملاً بلااستفاده باقی می‌مانند. این در حالی است که با استفاده از این داده ها قطعاً می‌توان به بینشی مفید، همراه با درک عمیق در خصوص کسب و کار دست یافت. در عین حال، بسیاری از داده‌ هایی که جزء 12% داده‌ های کاربردی سازمان ها محسوب می‌شود، عملاً از پتانسیل خوبی برای افزایش سطح اطلاعاتی سازمان برخوردار نیستند. چرا که عموماً داده‌ های قدیمی و نویزی بوده و دارای اشتباهات محاسباتی هستند. این وظیفه سازمان مبتنی بر داده است تا موانع پیش روی استفاده از مجموعه‌های داده‌ را برداشته و امکان دسترسی به داده‌ های کاربردی را برای تمام سطوح سازمانی فراهم کنند. این امر موجب می‌شود تا سازمان‌ها از به‌کارگیری داده‌ های درست اطمینان حاصل کرده و در تحلیل های خود از داده‌ های بی‌کیفیت استفاده نکنند.

3- پیچیدگی و تنوع داده مهم است نه حجم داده

تصمیم گیری

ممکن است فکر کنیم سازمان مبتنی بر داده عموماً میلیون‌ها گیگابایت داده‌ ها در اختیار دارد.  درست است که دسترسی به حجم بالای داده خوب است، اما حجم داده نسبت به تنوع داده از اهمیت بسیار کمتری برخوردار است. اگر کسب و کاری تنها به گزارش های ماهانه سود و زیان و درآمد اکتفا کند، نمی‌توان آن را سازمان مبتنی بر داده نامید. اگر شرکتی تعداد مراجعات به وب سایت خود را رصد می‌کند، می‌توان گفت تیم بازاریابی شرکت مبتنی بر داده کار می‌کند، در حالیکه باقی بخش‌های آن کسب و کار، ممکن است چنین رویکردی نداشته باشند.

4- حفاظت از داده‌ ها

تحلیل

در دسترس بودن داده ‌ها به معنای عدم حفاظت از آن‌ها نیست. در واقع باید بین این دو مفهوم تفاوت قائل شد. آنچه بیش از هر چیز شفافیت در سازمان را زیر سوال می‌برد، انتشار عمدی یا غیر عمدی اطلاعات سازمان در خارج از سازمان یا Information Breach (به خصوص به منابع غیر قابل اطمینان) است. سازمان مبتنی بر داده با رویکرد حفاظت از داده ها، به دقت داده‌ های خود را از دسترس تهدیدات خارجی حفظ کرده و در عین حال با اعمال سیاست‌هایی در داخل سازمان دسترسی کارکنان را به داده ‌های حساس، محدود می‌کند. این سیاست‌ها باید به نحوی اعمال شود که تحلیل‌گران و تصمیم‌گیرندگان بتوانند به داده ‌های مورد نیازشان دسترسی داشته باشند. خلاصه کلام آن که، حفظ تعادل در دسترسی به داده ‌ها شرط حفاظت از داده های سازمانی است.

5- تنوع منابع تامین داده ‌های شرکت

 تصمیم گیری

بر خلاف آنچه تصور می‌شود، داده‌ های سازمان مثل کتاب‌های چیده شده در قفسه‌های کتابخانه به صورت سازمان یافته و آماده در دسترس نیستند. در حقیقت، روح حاکم بر رویکردهای مبتنی بر داده، خلاف این شرایط را نشان می‌دهد. داده‌ ها در همه جا وجود دارند – در پایگاه های داده، در ابزارهای هوش کسب و کار ، در سرورها و در گزارش های ارائه شده توسط کارمندان شرکت. اصل کلیدی، شناسایی منابع تامین داده در شرکت و اجتناب از این طرز تلقی است که این منابع محدودند. استفاده از data catalogs به شناسایی و رفع آشفتگی داده‌ها ( Data Chaos ) کمک می‌کنند.

6- اصل آزادی انتخاب برای کارکنان

داده

با انتخاب آزادانه‌ی تکنولوژی است که می‌توان به بینش و درک عمیق همراه با آینده نگری رسید. معمولاً دغدغه‌ی افراد در سازمان مبتنی بر داده این است که هرچه سریع‌تر به بینش عمیق مبتنی بر آینده نگری دست یابند. به‌طور کلی، نگرانی عمده مدیران کسب و کارهای مبتنی بر داده، اطمینان از توانایی کارکنان در درک دقیق و سریع مفاهیم است. اجبار تحلیل‌گران به یادگیری و استفاده از مدل‌های تعریف شده توسط رویکردهای فناوری اطلاعات و به‌کارگیری ابزارهای به‌خصوص (که توسط مدیران تعریف شده) انگیزه و بازده تحلیلگران و متخصصین داده را کاهش داده و جذب و باقی ماندن آن‌ها در سازمان را با مشکل مواجه می‌سازد. در اغلب سازمان های مبتنی بر داده، متخصصین داده  این آزادی را دارند که خودشان ابزار مورد استفاده‌ خود را انتخاب کنند. در واقع می‌توان گفت همان‌طور که استانداردهای شرکت از اهمیت زیادی برخوردارند، دادن حق انتخاب به کارکنان یا سلف-سرویس بودن ابزارها و رویکردها نیز اهمیت حیاتی داشته و یکی از کلیدهای موفقیت است.

7- گردش داده ‌ها در سطوح مختلف سازمان

سازمان مبتنی بر داده

داده‌ ها در تمامی سطوح شرکت در جریان هستند. داده ‌ها می‌توانند به کارکنان سطوح پایین‌تر شرکت در تصمیم گیری کمک کنند، در عین حال مدیران می‌توانند با استفاده از این داده‌ ها به بررسی منطق موجود در ورای این تصمیمات پرداخته و از نتایج آن در اقدامات آتی استفاده کنند. داده‌ ها می‌توانند این توانایی را در کارکنان را ایجاد نمایند تا حداقل تا سه سطح بالاتر از جایگاه شغلی خود نیاز برای تصمیم گیری نیازی به مشورت با مدیران سطوح بالایی شرکت نداشته باشند. این تصمیمات می‌توانند مواردی همچون «تخصیص بودجه‌ی بیشتر به سرویس‌های مشتری به جای بودجه بازاریابی، با هدف جلوگیری از افزایش نرخ ریزش مشتری» یا «توضیح افزایش هزینه فروش با مقایسه‌ی درآمد حاصله نسبت به رقبا» باشد.

 

 مطلب فوق ترجمه‌ای است از مقاله منتشر شده بر روی سایت ITBusinessEdge

 
 
خواندن 1281 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 15 آذر 1396 16:45
مهدی خوشنویس

مدیر گروه هوش کسب و کار ایرانیان

بیش از 7 سال سابقه آموزش، مشاوره و پیاده سازی راهکارهای BI

 

مدرس و مدیر پروژه های هوش تجاری ( هوش کسب و کار ) شرکت پلاک آبی

متخصص در آموزش، پیاده سازی و اجرای راهکارهای Oracle

کارشناس مهندسی کامپیوتر، نرم افزار از دانشگاه فردوسی مشهد

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
 تماس با ما

تلفن: 09211437289
پست الکترونیک:
info @ p l a c a b i . com

 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…