LOGIN
ثبت نام یا ورود
Avatar
هنوز ثبت نام نکرده اید؟

هم اکنون عضو پلاک آبی شوید .و به اطلاعات وب سایت ما دسترسی داشته باشید

تنظیم مجدد کلمه عبور - نام کاربری را فراموش کرده ام

نام کاربری
کلمه عبور
مرا به خاطر بسپار

placabi articles

کاربرد رپیدماینر در پیشنهاد محصول جدید به مشتری کاربرد rapidminer در بازاریابی cross selling

کاربرد رپیدماینر در پیشنهاد محصول جدید به مشتری

  • مهتاب موسوی نوشته شده توسط مهتاب موسوی
  • Update: 14/06/1395
  • این مورد را ارزیابی کنید
    (7 رای‌ها)

پیشنهاد محصول جدید و مکمل به مشتریان فعلی یا Cross Selling ، از تکنیک های بازاریابی است که به کمک نرم افزار تحلیلی رپیدماینر انجام می‌شود و کاربرد صحیح آن در حفظ ارتباط با مشتری و رشد سوددهی تأثیر به‌سزایی دارد.

مزیت برقراری ارتباط با مشتریان فعلی شرکت این است که:

اولاً: به آسانی پذیرای کمپین‌های بازاریابی تازه هستند.

ثانیاً: شرکت به تاریخچه خریدهای قبلی آن‌ها دسترسی دارد.

 

مطابق تصویر بالا، برای پیشنهاد محصول جدید یا مکمل به مشتری قدیمی، می‌توان از فرایند زیر استفاده کرد:

داده های مربوط به فعالیت‌ها، نظرات، درخواست‌ها، خریدها و سایر اطلاعات فردی مشتریان ابتدا به‌صورت تاریخی در یک پایگاه داده ذخیره می‌شوند. فرایند ETL در مقاطع مختلف بر حسب ضرورت بر روی داده ها انجام می‌پذیرد. به کمک نرم افزار رپیدماینر ( RapidMiner ) مدل مورد نظر پیاده سازی شده و ارزیابی می‌شود. نتایج حاصل از اجرای مدل به‌صورت گزارش تصویری برای مدیران و دست اندرکاران کسب و کار ارایه می‌گردد. این نتایج در یک پایگاه داده خدمات ذخیره می شود که از آن می‌توان لیست محصولات پیشنهادی جدید را برای مشتریان استخراج نمود. فهرست محصولات پیشنهادی به مشتری به مرور زمان با تغییر ذائقه مشتریان و تکمیل داده های مربوط به آن ها طی همین فرایند بازنگری و به روز می شود.

استفاده‌ی صحیح از تکنیک‌های  بازاریابی Cross Selling می‌تواند باعث حفظ ارتباط مشتری با شرکت و رشد سودآوری شود.

مثلاً، Amazon بیش از 35% درآمد خود را با استفاده از این استراتژی فروش به‌دست می‌آورد. به این ترتیب که وقتی آیتم A  در آمازون انتخاب می‌شود، آمازون، آیتم دیگری را تحت یکی از دو عنوان «این آیتم اغلب همراه A آیتم خریداری شده» و یا «مشتریانی که آیتم A را خریده اند، این آیتم را نیز انتخاب کرده‌اند»  به کاربر پیشنهاد می‌کند و به این ترتیب آن‌ها را برای خرید سایر محصولات خود ترغیب می‌نماید.

مثال دیگر، سؤال تکراری و قدیمی McDonald است که از مشتریانش می‌پرسد: «آیا سیب زمینی سرخ شده هم دوست دارید؟»

از جمله موارد دیگری که تکنیک بازاریابی  Cross Selling  در آن استفاده می‌شود، شرکت‌های بیمه و بانک‌ها هستند. مثلا  بانک‌ها در زمان بازکردن حساب توسط مشتریان، آن‌ها را تشویق می‌کنند که کارت اعتباری نیز بخرند. و یا شرکت‌های بیمه گذار از مشتریانی که وسیله‌ی نقلیه خود را بیمه کرده‌اند می‌خواهد که خود را بیمه‌ی عمر نمایند.

با استفاده از رپیدماینر ( RapidMiner ) می‌توان به آسانی الگوهای خرید مشتریان را تحلیل نمود و یک سیستم پیشنهاد محصول طراحی نمود که درنتیجه آن، شرکت با انجام هدفمند Cross Selling بتواند سودآوری را تضمین نماید. این امر بیانگر قابلیت‌های تحلیلی نرم افزار رپیدماینر (RapidMiner  ) است که از راهکارهای هوش کسب و کار / هوش تجاری محسوب می گردد.

خواندن 2385 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 21 شهریور 1395 10:58
  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
 تماس با ما

تلفن: 09211437289
پست الکترونیک:
info @ p l a c a b i . com

 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…