LOGIN
ثبت نام یا ورود
Avatar
هنوز ثبت نام نکرده اید؟

هم اکنون عضو پلاک آبی شوید .و به اطلاعات وب سایت ما دسترسی داشته باشید

تنظیم مجدد کلمه عبور - نام کاربری را فراموش کرده ام

نام کاربری
کلمه عبور
مرا به خاطر بسپار

placabi articles

روز جهانی مدیریت پروژه روز جهانی مدیریت پروژه 2016

روز جهانی مدیریت پروژه

  • این مورد را ارزیابی کنید
    (5 رای‌ها)

 

گسترش روز افزون ارتباطات، تکنولوژی و دانش بشری و افزایش  تعداد پروژه ها  از یک سو، و ضرورت انجام به‌موقع پروژه ها با رعایت کیفیت و محدوده پیش بینی شده در چارچوب هزینه‌های تعیین شده از سوی دیگر, موجب شده تا نقش و تاثیرگذاری مدیران پروژه  خصوصاً در سازمان‌های پروژه‌محور بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.سازمان‌های پیشرو در زمینه ترویج فرهنگ مدیریت پروژه و آموزش دانش مرتبط همچون  IIL[1] و PMI[2] به منظور جلب توجه جهانی بر ضرورت توجه هرچه بیشتر بر نقش تاثیرگذار مدیران پروژه در سازمان‌ها و اجتماعات، اقدام به تعریف «روز جهانی مدیریت پروژه»[3] نموده و هرساله با تمرکز بر جنبه‌های  مختلف حرفه‌ی مدیریت پروژه سعی دارند تا با به چالش کشیدن دست‌اندرکاران این عرصه، ضمن تشریک یافته‌ها به بسط و گسترش  دانش مربوط کمک  نمایند.

در این گفتار سعی شده است تا ضمن تشریح اجمالی سازمان و فلسفه تعریف چنین روزی، خوانندگان در خصوص سرفصل‌های مورد تمرکز این مناسبت در سال‌های اخیر آشنایی اجمالی به‌دست آورند.

 

درباره‌ی روز جهانی مدیریت پروژه (IPM Day)

از سال 2004 میلادی، اولین پنجشنبه نوامبر هر سال به‌عنوان روز جهانی مدیریت پروژه تعیین شده است. این مناسبت، برای تشویق سازمان‌های پروژه‌محور و سازمان‌هایی که متدولوژی‌های مدیریت پروژه را به‌کارگرفته یا تسری می‌دهند تعریف شده است. برخی سازمان‌ها در سراسر جهان، چنین روزی را به‌عنوان یکی از مناسبت‌های رسمی سازمانی خود تلقی نموده و در این روز برنامه‌های ویژه ای به این مناسبت برگزار می‌کنند که طی آن‌ موفقیت‌های مدیران پروژه و تیم‌های پروژه شناسایی شده و از آن‌ها قدردانی می‌شود. هدف کلی از تعیین چنین روزی، برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های محلی توسط سازمان‌ها و شرکت‌هایی است که می‌خواهند مدیران و تیم‌های پروژه را برای گسترش فعالیت‌ها و همکاری‌ در آینده شناسایی نموده و افراد فعال و موثر در این حیطه را به یکدیگر معرفی نمایند. در چنین روزی معمولاً سازمان‌ها و شرکت‌ها اقدام به برگزاری جلسات بین سازمانی یا درون سازمانی نموده و در این جلسات وگردهمایی‌ها، سخنرانی‌ها و ارایه‌هایی در رابطه با ارزش مدیریت پروژه عرضه می‌نمایند. این گردهمایی‌ها گاه در حد برنامه‌ریزی برای صرف صبحانه یا نهار یا هر نوع پذیرایی مشابه دیگر به‌صورت جمعی و به افتخار تیم‌های پروژه است. در برخی کشورها، بیانیه‌هایی از جانب دولت و مقامات رسمی در مورد این مناسبت منتشر می‌شود و بدین‌گونه تلاش‌های سازمان‌های پروژه‌محور و تسری‌دهندگان متدولوژی‌های مدیریت پروژه به دیگران اعلام شده و به‌رسمیت شناخته می‌شود. برخی انجمن‌های تخصصی نظیر PMI[4], IPMA[5], ALPM[6] نیز در این مناسبت به انتشار بیانیه مشترک اقدام نموده و برنامه‌های هماهنگی برگزار می‌نمایند. علاوه بر این، در این روز برگزاری وبینارهایی مرتبط با موضوعات خاص تعریف شده در هر سال برگزار می‌گردد.

برنامه‌ریزی برای بزرگداشت روز جهانی مدیریت پروژه، حتی از طریق راه‌اندازی وب سایت و پست کردن اطلاعات روی آن باعث می‌شود تا فعالان در حیطه‌ی مدیریت پروژه در تلاش‌های فزاینده‌ای که برای نشان دادن میزان ضرورت مدیر پروژه برای هر کسب و کاری انجام می‌پذیرد مشارکت داشته باشند.

بانیان مناسبت روز جهانی مدیریت پروژه، در جستجوی ایده‌هایی هستند که ارتباط تشکل‌های مدیریت پروژه در سرتاسر جهان را در برگزاری بزرگداشت این روز خاص تسهیل نموده و ارزش یک مدیر پروژه ی حرفه‌ای را نمایان سازد.

 

سازمان روز جهانی مدیریت پروژه

ایده‌ی تعریف مناسبت روز جهانی مدیریت‌پروژه در سال 2004 توسط فرانک سالادیس، بانی IPM Day ارایه شد. از آن سال، لاورن جانسون، لوری میلهاون و تیم IIL[7] هر ساله مناسبت روز جهانی مدیریت پروژه را برنامه‌ریزی و برگزار نموده‌اند.

تیم IIL بر اساس این باور که اختصاص دادن یک روز برای به‌رسمیت شناختن تلاش‌های مدیران پروژه ی سخت‌کوش، از خود گذشته، و گاه قدردانی نشده‌ ارزشمند و لازم است، اقدام به تعریف و بزرگداشت چنین مناسبتی نمودند. مدیرانی که تلاش‌ها و خدمات آن‌ها تحویل موفقیت‌آمیز پروژه ها و خدمات را در سراسر دنیا امکان‌پذیر می‌نماید.

IIL، یکی از رهبران ارتقای مهارت‌های مدیران پروژه حرفه‌ای در امریکا بوده و از مهم‌ترین حامیان بنیاد آموزش انسیتو مدیریت پروژه (PMI) آمریکا نیز می‌باشد. بنیاد آموزش انسیتو مدیریت پروژه، وظیفه‌ی آموزش، به‌اشتراک گذاری دانش، و توسعه ی حرفه‌ای در رشته مدیریت پروژه را به‌عهده دارد. 

 

موضوعات تعیین‌شده برای روز جهانی مدیریت پروژه در سال 2012

در سال 2012 سه موضوع ذیل برای روز جهانی مدیریت پروژه مورد توجه و تمرکز سازمان‌های قرار گرفته‌بود:

1) زنان در مدیریت پروژه

در دو دهه‌ی اخیر، زنان تاثیرات مثبت و تعیین‌کننده‌ای در حیطه‌ی مدیریت پروژه و اقتصاد جهانی از خود به‌جا گذاشته‌اند. امروزه زنان به‌عنوان رهبران شناخته شده و طرفداران پیشرفت مدیریت پروژه در سازمان‌ها، پروژه هایی را در سرتاسر دنیا رهبری می‌کنند و نقش آنان در بسیاری از صنایع نظیر تکنولوژی مدیریت، مراقبت‌های بهداشتی، هوافضا، ساخت و ساز (پل‌ها، ساختمان‌ها، بزرگراه‌ها) و نیز به‌عنوان مشاوران کارآفرینی به اثبات رسیده است.

در اقتصاد جهانی، سازمان‌ها به‌دنبال متخصصان مدیریت پروژه‌ای با عملکرد بالا و ارتباطات خوب برای رهبری تیم‌های پروژه و مدیریت افراد، فرایندها و پروژه ها هستند. در این میان، زنان مهارت‌های نرمی دارند که آن‌ها را به‌عنوان کاندیداهای مناسبی برای برخی از این موقعیت‌های بزرگ شغلی مناسب می‌سازد. مهارت های نرم نظیر ویژگی های شخصی که باعث تقویت تعاملات فردی و بازده شغلی می شوند.

یکی از موضوعات انتخاب شده برای تمرکز تلاش‌های سازمان‌ها برای روز جهانی مدیریت پروژه در سال 2012 میلادی، شناسایی و معرفی زنان شاغل در حرفه‌ی تخصصی مدیریت پروژه در سرتاسر دنیا، بوده است.

این مهم از طریق ساز و کارهای ایجاد شده بر روی وب سایت مربوط به این مناسبت انجام می‌پذیرد. در این راستا، وبیناری در روز اول نوامبر 2012 توسط گردانندگان سایت روز جهانی مدیریت پروژه برگزار گردید.

در این وبینار[8] سه نفر از موفق‌ترین رهبران فکری حرفه‌ی مدیریت پروژه در خصوص جنبه‌ی کسب و کاری مدیریت پروژه، سبک‌های رهبری مبتنی بر مردسالاری، و نقاط قوت طبیعی زنان در مدیریت پروژه مورد بحث و تبادل نظر نمودند.

2) کودکان و مدیریت پروژه

مدیریت پروژه در زندگی شخصی ما و در همه سازمان‌ها به شکل‌های مختلفی وجود دارد. همه‌ی افراد، از جمله کودکان در مقاطع و پایه‌های مختلف مدارس، پروژه‌ای را مدیریت کرده‌اند. بسیاری از آنچه که ما هر روزه استفاده می‌کنیم نتایج پروژه ها هستند.

همیشه وقتی پروژه‌ای تکمیل می‌شود و اهداف آن محقق می گردد، احساسی از کمال و غرور در شخص ایجاد می‌شود که میل و اشتیاق به شروع پروژه ی دیگر را حتی با وجود احتمال بروز چالش‌ها و مشکلات قبل از پایان پروژه در آن شخص ایجاد می‌نماید.  مهارت‌ها و استعدادهایی که برای غلبه بر چالش‌ها در به انجام رساندن یک پروژه لازم است همان چیزی است که سمت مدیریت پروژه را از سایر سمت‌های شغلی متفاوت می‌سازد.

روز جهانی مدیریت پروژه بر روی توانمندی‌های منحصر به‌فرد مدیران برنامه و مدیران پروژه تمرکز می‌نماید. این مناسبت، یک جشن نیست. این مناسبت روی رسمیت دادن، تشخیص و سپاسگزاری از مدیران پروژه تمرکز می‌نماید. در یکی از شبکه‌های اجتماعی در رابطه با نقش مدیر پروژه  از شرکت کنندگان درخواست شده بود تا به این  سوال که «چگونه کودک شما کار یک مدیر پروژه را توصیف می‌کند؟» پاسخ دهند. یکی از جواب ها که بیانگر برداشت دختر یکی از مدیران پروژه در مدرسه به سوالی در خصوص کار پدرش بود عبارت بود از: «او تمام روز در خانه می‌نشیند و با کامپیوتر خود بازی می‌کند». ممکن است این پاسخ سرگرم‌کننده به‌نظر برسد، اما کمک می‌کند تا ضرورت تعیین روز روز جهانی مدیریت پروژه مشخص  شود. برای مدیران پروژه مهم است که اطلاعاتی را در باره کار خود به دوستان و خانواده ارایه دهند. سمت مدیریت پروژه کاملا چالش‌برانگیز است و در بسیاری موارد به صورت مبهم و یا نادرست از جانب سایر افراد تعبیر می‌شود. صرف وقت برای شناساندن دستاوردها و کمک‌های مدیران پروژه‌ای که در سرتاسر دنیا تغییرات مثبت در سازمان و پروژه ایجاد می‌کنند، کمک می‌کند تا دیگران ارزش عملکردهای یک مدیر پروژه را بهتر درک کرده و بدانند چرا مدیر پروژه یک رکن اساسی در هر تیم سازمانی است.

یکی از سرفصل های مورد توجه برای روز جهانی مدیریت پروژه در سال 2012، موضوع «کودکان و مدیریت پروژه» بوده است. تشویق جامعه به آموزش مهارت‌ها و تکنیک‌های مدیریت پروژه به کودکان در مدارس ابتدایی و نیز دبیرستان‌ها امری مهم است.

مهارت‌هایی که به‌عنوان یک برنامه آموزشی مدیریت پروژه ارایه می‌شود در آینده به‌عنوان مهارت‌های زندگی به‌کار گرفته شده و می‌تواند تغییر مهم و مثبتی در آینده‌ی کودکان ایجاد نماید. بانیان روز جهانی مدیریت پروژه در وب سایتی که به این منظور ایجاد کرده‌بودند از همه‌ی افراد دعوت کردند تا در صورتی‌که از برنامه‌ی آموزشی خاصی اطلاع دارند که به‌صورت فعال مدیریت پروژه را به کودکان آموزش می‌دهد، اطلاعات مربوط را با ارسال توضیحات اجمالی به اشتراک گذارند. شایان ذکر است، بنیاد آموزشی انسیتو مدیریت پروژه طرح‌ریزی و ارایه‌ی برنامه‌هایی را برای افراد جوان در دستور کار دارد و در این امر بسیار موفق بوده‌است.

3) برنامه‌ی «یک روز در زندگی پروژه»[9]

برنامه‌ی «یک روز در زندگی پروژه» در سال 2012 با هدف جمع‌آوری نوشته‌های یک روز، 24 ساعت، از وقایع پروژه توسط مدیران پروژه در سراسر دنیا و چاپ موارد منتخب در یک کتاب الکترونیکی انجام پذیرفت که پس از فراخوان با استقبال خوبی نیز مواجه شد. برای داوری مطالب ارسال شده هیات داورانی از میان داوطلبین انتخاب شده‌بودند.

در این وقایع‌نگاری، مدیر پروژه می‌بایست یک روز خاص را که طی آن رخداد منحصر به‌فردی در پروژه تحت مدیریت وی روی داده است انتخاب نموده و در قالب یک مقاله‌ی یک تا سه صفحه‌ای با جامعه‌ی مدیران پروژه به اشتراک گذارد. این شرح می‌توانست طنزآلود یا جدی باشد و نیز می‌بایست اطلاعات سودمندی را در شکل یک آموزه (درس آموخته)، یک آموزه‌ی برتر به‌دست آمده از پروژه، یک لحظه‌ی الهام‌بخش رهبری یا موارد دیگری که در آن‌ها ارزش حقیقی مدیریت پروژه، رهبری و کار تیمی منعکس شده باشد، فراهم آورد.

 

چاپ شده در نشریه پیام مدیران فنی و اجرایی، فصلنامه 34، زمستان1391

 

[1] International Institute for Learning Inc.

[2] Project Management Institute (انسیتو مدیریت پروژه - آمریکا)

[3] International Project Management Day

[4] Project Management Institute (انسیتو مدیریت پروژه - آمریکا)

[5] International Project Management Association(انجمن بین‌المللی مدیریت پروژه‌ -  اروپا)  

[6] Australian Institute of Project Management(انسیتو مدیریت پروژه – استرالیا)

[7] International Institute for Learning Inc.

[8] Webinar

[9] A Day In The Life

 

منبع:

http://internationalpmday.org   (وب سایت روز جهانی مدیریت پروژه)

خواندن 7004 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 20 تیر 1396 04:29
الهام المعی نژاد

مدیر عامل شرکت پلاک آبی

بیش از 20 سال سابقه مشاوره، آموزش و پیاده سازی سیستم‌های مدیریت و PMIS

 

دانش آموخته Post-MBA کارآفرینی و توسعه کسب و کار، سازمان مدیریت صنعتی

دانش آموخته E-MBA سازمان مدیریت صنعتی

کارشناس مهندسی تکنولوژی و علوم رنگ، دانشگاه صنعتی امیرکبیر

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
 تماس با ما

تلفن: 09211437289
پست الکترونیک:
info @ p l a c a b i . com

 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…